Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kataloonia iseseisvuspüüe tõi Barcelona tänavatele miljon marssijat

-
12.09.2018
Tuhat korda tuhat püsijat.
© AP/Scanpix

Kataloonia pealinnas Barcelonas tuli teisipäevasel rahvuspühal ja iseseisvuse aastapäeval tänavale üle miljoni inimese, et rahumeelse marsiga tähistada iseseisvuspäeva Diadat.

Inimesed kandsid läbi linna kulgenud rongkäigus tähti, millest kokku moodustus sõna  “independència” – iseseisvus. Sealt, kus inimesed mööda kõndisid, värvusid tänavad puna-kollasteks – Kataloonia lipu värvi. Inimesed riputasid tänavale kollaseid linte, mis tähistavad 9 Kataloonia poliitikut, keda ähvardab iseseisvuse nõudmise eest vangla. Kohtuprotsessid algavad käesoleval aastal, kirjutab eestinen.fi.

Tegemist oli suurima meelavaldusega alates möödunud aastast, mil katalaanide iseseisvuspüüdlused Hispaania võimude poolt maha suruti.  Barcelonas elab kokku ligi 1,7 miljonit inimest, koos eeslinnadega ligi 3 miljonit.

Möödunud aasta 1. oktoobril viidi Kataloonias läbi rahvahääletus, mille võitsid iseseisvuslased, aga mis tunnistati Hispaania võimude poolt ebaseaduslikuks. 27. oktoobril kuulutas Kataloonia parlament maa iseseisvaks. Algas verine poliitiline kriis, millist Hispaanias pole nähtud alates diktaator Francisco Franco ajast.

Hispaania peaminister Mariano Rajoy saatis Kataloonia parlamendi laiali ja vallandas Kataloonia juhid. Kataloonia president Carles Puigdemont põgenes Hispaaniast.

Nüüd on nii Kataloonias kui Hispaanias võimul uued inimesed ja Hispaania uus peaminister Pedro Sánchez on hakanud soojendama suhteid Katalooniaga. Uus peaminister on lubanud katalaanidele laiemaid õigusi, aga mitte iseseisvust. Enamus Kataloonia elanikke aga soovib sõltumatust.

Kataloonia rahvuspüha pärineb 1714. aastast, mil Barcelona langes viimast korda Hispaania võimu alla. See päev on Kataloonia püha alates 2012. aastast, edastab Reuters.