Kataloonia peaminister eksiilis kutsus üles korraldama referendumit EL-ist lahkumiseks

Carles Puigdemont

Eksiilis olev Kataloonia peaminister Carles Puigdemont mainis intervjuus Iisraeli televisioonile, et Kataloonia võiks korraldada Brexitile sarnase referendumi Euroopa Liitu jäämise üle. Puigdemonti üleskutse süvendas veelgi lõhet Brüsseliga, kes on avaldanud toetust Hispaania valitsuse tegevusele Kataloonia küsimuses.

Belgias eksiilis olev Puigdemont kritiseeris teravalt EL-i, nimetades seda dekandentlike ning iganenud riikide klubiks, kus võim on koondunud käputäie inimeste kätte ja mida seob ühte vägagi küsitavad majanduslikud huvid.

„Vaatame, mida ütlevad inimesed Kataloonias. Võib-olla ei olegi seal kuigi palju neid, kes tahaksid olla selle EL-i liikmed…, mis on nii tundetu inimõiguste suhtes, oma territooriumi ühe osa demokraatlike õiguste suhtes ja seda vaid põhjusel, et Franco-järgne seadusandlus tahab, et see nii oleks,“ ütles ta.

Hispaania peaminister Rajoy nimetas Puigdemonti avaldust absurdseks ja Euroopa Komisjoni esindaja märkis, et Euroopa on demokraatlik ja õigusriigi põhimõtetele tuginev liit.

Varasemalt on Kataloonia iseseisvuslased olnud alati euroopameelsed ja soovinud Kataloonia Vabariigi jäämist EL-i. Ilmselt oli Carles Puigdemonti väljaütlemine tingitud frustratsioonist, mis kaasnes Euroopa Liidu keeldumisega avada dialoogi iseseisva Kataloonia riigi tunnustamiseks.

Puigdemont püüdis oma väljaütlemist hiljem tagasi võtta ja twitterdas, et Kataloonia iseseisvusliikumine on euroopameelne ja et ta pooldab reformitud EL-i. „Kataloonia juhtum annab võimaluse tüürida tugevama Euroopa Liidu poole, kus kodanikel on veelgi enam võimu ja riikidel veelgi vähem,“ kirjutas ta.

Ent tema kommentaarid võivad mõjutada valijaid enne 21. detsembri Kataloonia erakorralisi valimisi. Sellised väljaütlemised ei meeldi kindlasti ei Puigdemonti partei konservatiivsetele toetajatele ega ka mõõdukatele iseseisvuse pooldajatele, kes on juba niigi mures ettevõtete lahkumise pärast Katalooniast 1. oktoobri referendumile järgnenud segaduse tõttu.

Hiljutise arvamusküsitluse kohaselt on Kataloonia iseseisvuse toetajaid ja vastaseid võrdselt.

Allikas: The Telegraph

Refereeris Triin van Doorslaer

Foto: AFP/Scanpix

Kommentaarid