Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Kliimavõitlejate “pahad päevad” – Skandinaavias lüüakse sajandi külmarekordeid

-
05.01.2024
Lumekaos Rootsi E22 maanteel.
© Scanpix

Ilmselt ei osanud kliimahüsteerikud oma halvematestki unenägudes ette näha, et kliima ise ehk tavaline Põhja-Euroopa talv nende “pühale üritusele” väljakutse heidab.

Lapimaal mõõdeti reedel Soome selle sajandi külmarekordiks –44,3 kraadi, teatas ilmateenistuse meteoroloog Tuukka Keränen.

Täpselt 44 miinuskraadi võis Enontekiö lennuvälja mõõdikutelt näha juba neljapäeva õhtul pärast kümmet ja reedel öösel enne kella ühte.

Neljapäeva õhtul ja reede hommikul mõõdetud külmanäidud purustavad aastatuhande külmarekordi 2006. aasta jaanuarist, mil Kittilä Pokas langes temperatuur 43,6 miinuskraadini.

Viimastel päevadel on pakane häirinud Soomes nii rongi-, auto- kui laevaliiklust.

Lõuna-Rootsi liikluses valitseb kaos, ütlesid ametnikud neljapäeval, lumetuisu tõttu seisavad tuhanded autod maanteel E22 Hörby ja Kristianstadi vahel ummikus.

Rootsi liiklusametnike sõnul on olukord kogu Skåne maakonnas kaootiline ja enne keskpäeva teid sõidukorda ei saada.

Õhtupoolikul peaks lumesadu järele andma, ütles Rootsi meteoroloogiaamet.

Politseile on tulnud appi kaitsejõud, kes pääsevad raskete veoautodega paksus lumes liikuma.

“Siin on täielik kaos,” ütles Rootsi kaitsejõudude lõunaringkonna esindaja Janne Bohman uudisteagentuurile TT.

“Lumetorm on nagu valge sein. Autost välja minna on ohtlik, aga ohtlik on ka autosse jääda,” ütles ta.

Bohmani sõnul on inimesi ikka veel ummikusse jäänud autodes, kuigi sõjavägi tegeles kogu öö nende evakueerimisega ja jätkab abi andmist ka päeval.

Kõige hullemal teelõigul seisab Rootsi meedia andmetel lumes mitutuhat autot. Tee puhtaks lükkamine on keeruline ja aeganõudev, sest autod jäävad sahkadele ette.

Rootsi raadio teatel on Skånes vähemalt 3000 majapidamist elektrita.

Nii Hörbys kui Kristianstandis avati tuisuvangi jäänud liiklejatele ajutised majutuspaigad, kus inimesed said oodata tormi vaibumist.

Põhjamaades mõõdeti kolmapäeval teist päeva järjest mitmel pool 40 kraadi külma, Rootsis registreeriti viimase 25 aasta madalaim jaanuaritemperatuur.

Rootsi Lapimaal Kvikkjokk-Årrenjarkas oli pakast 43,6 kraadi, teatas uudisteagentuur TT. Viimati oli nii külm 1999. aasta jaanuaris.

Põhja-Rootsi saami külas Nikkaluoktas oli teisipäeval 41,6 kraadi külma. (STT-BNS)