Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kodus töötamise võimaluste avardumine võib lõpetada linnastumise

-
08.06.2020
Uute ideede ja vajaliku suhtluse tekkimiseks on linnad olnud siiani ideaalseks elukohaks, kuid tehnoloogia areng on seda pilti muutnud.
© Scanpix

Juba aastakümneid on räägitud kaugtöö võimaluste avardumisest tänu tehnoloogia arengule, kuid alles koroonaviirusest tingitud karantiin tõestas veenvalt internetiteel töötamise mudeli edukust.

Ajalooliselt on inimesed kolinud linnadesse, sest seal on rohkem tööd. Linnad on innovatsiooni- ja äritegevuse keskused. Uute ideede ja vajaliku suhtluse tekkimiseks on linnad olnud siiani ideaalseks elukohaks, kuid tehnoloogia areng on seda pilti muutnud. Juba mõnda aega on meil võimalik korraldada suhtlust internetis ja linnades kobaras koos elamise eelised on hakanud vähenema, vahendab Wall Street Journal.

Harvardi ülikooli ökonomisti Edward Gaeseri sõnul on infotehnoloogia võimaldanud tootjatel liikuda linnadest välja, kuid esialgu olid edukad siiski endiselt paigad, kuhu kogunes kokku suurem hulk haritud inimesi. Tänu kommunikatsioonitehnoloogia arengule on aga ka selles osas toimunud pööre. Covid-19 kriisi ajal harjusid inimesed kasutama erinevad kommunikatsioonikanaleid ning kodus töötamise pealesunnitud eksperiment osutus laias laastus edukaks. Kaugtöö oskused on nüüd omandatud ja need ei kao kuhugi.

Ettevõtjatel on võimalik hoida raha kokku kontoripindade üürimise arvelt, kuid lisaks võimaldab kaugtöö areng palgata spetsialiste üle kogu maailma. Ameerikas soovivad näiteks paljude ettevõtete kliendid jätkata internetisuhtlust ka pärast koroonakriisi ning ka töötajad on olukorraga rahul. Samas on muidugi valdkondi, kus päris suhtlus jääb alati oluliseks, ühtlasi on kontoritöö eeliseks n-ö küljetunne ja suurem lojaalsus tööandjale. Tasakaalustavaks variandiks on pakkuda töötajatele võimalust töötada kodus osa nädalast.
Koroonakriisi taandudes liigub suur osa ettevõtteid ilmselt tagasi tavapärase töömudeli juurde, kuid isegi osaline muutus endises töökorralduses võimaldab inimestel suurlinnadest välja kolida.

Kui töötaja peab käima kontoris vaid näiteks kahel päeval nädalas, ei ole linnas elamine enam nii möödapääsmatu. Linnadest välja kolimine mõjutab ka kinnisvarahindu, lisaks puudub vajadus nii paljude kontoripindade järele ja väheneb nõudlus keskuste toitlustuskohtade järele. Võib juhtuda, et linnade elukorraldus muutub kardinaalselt ja linnad peavad hakkama viima läbi korralikke värskenduskuure.