Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kõnekas olukord: Valgevene sprinterile andis humanitaarviisa illiberaalseks tembeldatud Poola, mitte Lääne-Euroopa riigid

-
06.08.2021
Valgevene sportlane Kristsina Tsimanovskaja 5. augustil Varssavis pressikonverentsi andmas
© Scanpix

Valgevene sprinter Kristsina Tsimanovskaja, kes ei olnud nõus pöörduma Tokyo olümpialt tagasi oma kodumaale, sai humanitaarviisa nn vanadelt Lääne-Euroopa riikidelt, vaid illiberaaalseks tembeldatud Poolalt.

 

Esmalt teatas Tsimanovskaja, et palub asüüli kas Austrias või Saksamaal, kuid esimetsena reageerisid tema palvele hoopis endise idabloki riigid Poola ja Tšehhi. Naine otsustas Poola kasuks, kuna seal asub arvestatav Valgevene kogukond ja ka osa Valgevene opositsioonist. Seega võib öelda, et Poola on suutnud hoida Minski ja Moskva autoritaarsete režiimidega suhtlemisel palju positiivsemat ja konkreetsemat liini kui Lääne-Euroopa riigid, kes kipuvad Varssavile inimõiguste osas loengut pidama.

Lisaks on Poola olnud Nord Stream 2 gaasijuhtme projekti üks valjuhäälsemaid kriitikuid, samas kui Saksamaa teeb selles osas Putiniga täiesti avalikult koostööd. Valgevene opositsiooni liidrid Svetlana Tsihhanovskaja ja Valeri Tsepaklo põgenesid Poola ja ka Valgevene opositsiooniline meediaplatvorm Nexta tegutseb Poolast. Poola peaminister Mateusz Morawiecki on lubanud toetada Valgevene dissidente ka edaspidi.

Tsimanovskaja väitel nõudis Valgevene olümpiatiim tema tagasipöördumist kodumaale, kuna ta kritiseeris avalikult Valgevene liidri Aleksandr Lukašenka tegevust. Valgevene olümpiakomitee, mida juhib Lukašenka vanim poeg Viktor, teatas, et Tsimanovskaja eemaldati mängudelt tema „emotsionaalse ja vaimse seisundi tõttu“. Ka nõukogude režiim tembeldas oma oponendid vaimuhaigeteks ja sulges nad psühhiaatriahaiglatesse.

Üha ilmsemaks saab tõsiasi, et inimõigustest saadakse Euroopas aru väga erinevalt. Endine idablokk mõistab inimõiguste all inimese kõige elementaarsemaid õigusi, mis on seotud väljendusvabaduse ja õigusega õiglasele kohtuprotsessile – õigused, mida Tsimanovskajale praegu võimaldatud ei ole. Lääne-Euroopa on neist väärtustes taganenud ja nende definitsiooni tunduvalt lahjendanud.

Valgevene kriis on tõestanud selgelt Euroopa Liidu võimetust ajada positiivset välispoliitikat. Valgevene tegevus mõistetakse hukka vaid suusõnaliselt ja kehtestatakse hambutud sanktsioonid. Poola ja Leedu üheskoos teevad aga Valgevene opositsiooni heaks ära rohkem kui Euroopa Liit kokku.

Allikas: Remix News