Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Krakowi peapiiskop kutsus üles kaitsma jõulusid Euroopa Komisjoni “kaasava suhtluse” eest

-
25.12.2021
Jõulud Krakowis. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Krakówi peapiiskop nentis oma pühadekõnes: “Maailm elab nii, nagu poleks Jumalat olemaski. On saabunud aeg, mil me peame kaitsma risti ka oma maal!”

Kuidas võib tõde jõulude kohta kedagi solvata? Peapiiskop Marek Jędraszewski viitas nn “Kaasava suhtluse sisejuhisele”, milles Euroopa Komisjon soovitas mitte kasutada väljendit “jõulud”, kuna keegi võib selle sõna ütlemise peale solvuda.

“Valjuhäälsete protestide taustal loobus komisjon sellest ettepanekust, öeldes, et juhend peaks läbima siiski mõningaid parandusi. Kuidas see lõpeb? Täna me seda ei tea. Tekib aga veelgi olulisem küsimus: Euroopas ligi kaks tuhat aastat jutlustatud tõde jõulude kohta on imbunud nii sügavale selle kultuurikoesse, et mõnes mõttes ei suuda Euroopa ilma selleta iseennast lõpuni mõista? Kuidas saab see tõde jõulude kohta kedagi solvata?” küsis Krakowi peapiiskop.

“Kui “jõulud” meie kontinendilt välja tõrjutakse, siis pole enam Euroopat selle kultuurilises ja seega sügavaimas tähenduses, vaid on vaid killuke Euraasiast, kus elavad inimesed, kes on ilma jäänud oma vaimsetest juurtest,” ütles peapiiskop Ludźmierzis peetud jutluse ajal.

Peapiiskop Jędraszewski nentis ka, et Euroopa Komisjon “on juba mõnda aega üha enam anastanud võimu kõigi oma liikmete üle, mitte ainult poliitilist, vaid ka kultuurilist”.

Peapiiskop Jędraszewski tuletas meelde ka paavst Johannes Paulus II sõnu, mille ta ütles 6. juunil 1997 Zakopanes Krokwias: “Kaitske risti, ärge laske Jumala nime solvata oma südames, oma pere- või ühiskondlikus elus.”

“Tol ajal tundusid need sõnad meile tavalised olevat. Sel ajal ei kujutanud keegi ette Poolat, kus hakatakse võitlema Kristuse Risti kohaloleku eest oma sotsiaalses ruumis. Kahjuks on kätte jõudnud aeg, mil peame ka oma maal risti kaitsma. Paavsti üleskutses leida vääriline koht Kristuse ristile, mis meenutab meile meie kristlikku väärikust ja rahvuslikku identiteeti,” ütles Krakowi kirikujuht.

“Peame kuulma ka selget hüüet, et kaitsta jõule, see tähendab tõde Jumala kohta, kes armastas inimest nii, et temast sai üks meist. Sest kui me laseme jõulud oma rahvuslikust mälust kustutada, pole enam poolakaid ega Poolat,” rõhutas peapiiskop Jędraszewski.

Piiskopi seisukohti toetatakse kogu Euroopas. Möödunud kolmapäeval peetud lühikeses, kuid kindlas kõnes toetas Euroopa Parlamendi liige Jorge Buxadé Euroopa kristlikke väärtusi.

Vastustades dokumenti, milles nõutakse, et europarlamendi saadikud ei õnnitleks teisi mitte jõulude puhul, vaid ainult “pühade puhul”, toetas Buxadé kristlikke traditsioone: “Kas te tahate integratsiooni nimel kristlased Euroopast eemaldada? Kas soovite meid asendada “rahumeelsete” džihadistidega?” ütles ta Euroopa Parlamendilt.

Buxadé alustas oma kõnet küsimusega: „Millal sa otsustasid kõik hävitada? Millal sa hulluks läksid, end kurjuse teenistusse seadsid ning otsustasid muuta Euroopa Liidu käeks, mis hävitab kõik väärtused? Täna peame rääkima Euroopa Komisjoni ettepanekust, et me ei peaks enam ütlema “Häid jõule!”, vaid “Häid pühi!”. Pole tähtis, et komisjoni juht võttis enda tekitatud skandaali nähes ettepaneku tagasi. Teame, et ta esitab ettepaneku uuesti. ”

Hispaania parlamendiliige lõpetas oma kõne kristlike väärtuste ja traditsioonide teemal: „Jah, Jeesus sündis Petlemmas. Ka tolleaegne eliit tahtis teda tappa. Kuid Jeesus muutis maailma. Euroopa on muutunud kristlikuks ja sellest ajast ja igavesti ütleme me “Häid Jõule!”