Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kreekas hakkab üha rohkem illegaale randuma – kas Türgi on väravad avanud?

-
02.09.2019
Migrandid Lesbose saare Mytilene sadamas.
© AFP/Scanpix

Möödunud nädala neljapäeval jõudis Kreeka Lesbose saarele korraga ligi 650 illegaalset migranti. Ühe tunni jooksul maabus saarel kolmteist kummipaati ja lühikese aja järel lisandus veel kolm paati. Arvatavasti saabusid paadid Türgist ja neis olnud illegaalsed migrandid on pärit peamiselt Afganistanist ja Süüriast.

„See üllatas meid. On äärmiselt ebatavaline, et korraga saabub nii palju paate korraga. Tegemist on anomaaliaga,“ ütles ÜRO põgenikeagentuuri esindaja Kreekas. „See on kolme aasta ühe päeva rekord. Me ei oska täpset põhjust öelda. Aga see teeb meid murelikuks.“

Iganädalaselt jõuab Türgist Kreekasse sadu illegaale ja seda hoolimata Türgiga sõlmitud lepingust, mille kohaselt saab Ankara miljoneid, et hoida tagasi Euroopasse tükkivaid migrante.

Ainuüksi augusti kahe esimese nädala jooksul saabus Lesbosele ligi 2000 migranti, mis on aastataguse 479 võrreldes tunduvalt rohkem.

ÜRO statistika kohaselt on 56 000-st sel aastal Euroopasse jõudnud asüülitaotlejast ligi pool tulnud Kreeka väikesaarte kaudu.

Varasemalt on Türgi siseminister Süleyman Soylu hoiatanud, et Türgi võib avada oma piirid migrantidele ja kui see juhtub, siis ei pea ükski Euroopa valitsus vastu kauem kui kuus kuud.

Ühtlasi teatas Türgi välisminister reedel, et olukord Süürias ja jätkuvad rünnakud Idlibi provintsis võivad vallandada uue põgenikelaine.

Hetkel on Türgis ootel enam kui 3,6 miljonit Süüria põgenikku – see on kolm korda rohkem, kui kogu Euroopa vastu on võtnud. Jääb vaid üle küsida, kas Türgi on hakanud oma ähvardust teoks tegema?

Allikas: The Telegraph

Refereeris Triin van Doorslaer