Kuidas soomlastel viirusevastases võitluses läheb?

Maailm,
- Updated
©AFP/Scanpix
Politseikontroll Uusimaa eraldusjoonel.

Uute Uudiste kaasautor Paul Oja edastab momente kriisiga võitlevast Soomest.

“Iga riik võitleb praeguses kriisis omal kombel oma kodanike elu ja tervise eest. Toon siinkohal mõningaid kilde olukorrast põhjanaabrite juures.

Reede, 3. aprilli seisuga on Soomes 1615 teadaolevat nakatumisjuhtu, 20 surnut, haiglas 180, neist intensiivravil 72 inimest.

28. märtsil kell 00:00 suleti Uusimaa maakonna piirid. Maakond ulatub Hankost läänes Loviisani idas. Suurim linn on muidugi Helsinki koos Espoo ja Vantaaga.

Natuke numbripuru ka. Maakonnas on 1,7 mln elanikku. 2019. aasta andmetel räägib sealne elanikkond emakeelena peale soome ja rootsi keele kõige rohkem vene keelt (40,2 tuhat ehk 2,38%), järgnevad eesti (33,5 tuhat ehk 1,98%), araabia (17,6 tuhat ehk 1,04%) somaali (17,4 tuhat ehk 1,03%) ja inglise (13,8 tuhat ehk 0,82%) keel.

Hiina- (8,56 tuhat ehk 0,51%), kurdi- (7,85 tuhat ehk 0,46%) ja albaaniakeelseid (7,56 tuhat ehk 0,45%) on vähem. Ühtekokku on muude kui soome või rootsi keelte rääkijaid 8,67%. Tegemist on kõige multikultuursema piirkonnaga Soomes.

Üle maakonna piiri pääseb pea- ja kõrvalteid pidi ühtekokku 30 kohast. Politsei on kõik need kohad valve alla võtnud. Maakonnast välja või sinna sisse lastakse ainult neid, kel selleks tõesti kaaluv põhjus – kaubavedu, töölkäimine või tagasipöördumine elukohta. Ka meditsiinitöötajate liikumist ei piirata.

Piirilt on tagasi saadetud sadu autosid päevas. Kontrollitakse ka bussi- ja rongiliiklust. Mõnesid autojuhte, kes on proovinud maakonna piiri ületada järjestikku mitmel kõrvalisemal ületuskohal, on ka trahvitud.

Laupäeval, 4. aprillil, tuli teade, et politsei jätab osa kontrollpunkte osaks ööpäevast valveta. Selle asemel kontrollitakse liiklusvahendeid maakonna sees ja naabermaakondades. Muuhulgas kasutatakse kontrollimisel droone, mis suudavad lugeda autode numbreid.

Reede ja laupäeva vahelisel keskööl suleti baarid ja restoranid kuni mai lõpuni.

31. märtsil avaldatud värske arvamusküsitluse tulemused näitavad, et sotsiaaldemokraatide reiting on teinud hüppe mitu protsendipunkti ülespoole ja nende toetus ületab nüüd Põlissoomlaste toetuse – esimest korda pärast eelmise aasta aprillis toimunud parlamendivalimisi. Mitmete analüütikute arvates on nähtuse põhjuseks valitsuse otsustavad meetmed kriisivastases võitluses, millest peaminister Sanna Marin on operatiivselt ja selgesti inimesi teavitanud.

Asja arutati muuhulgas Yle A-stuudio vestlussaates 2. aprillil. Roheliste parlamendirühma esimees Emma Kari nõustus analüütikute arvamusega peaministripartei populaarsuse tõusu suhtes, kuid pani imeks, miks teise valitsuskoalitsioonipartei – roheliste – toetus kõigest hoolimata langemist jätkab.

Seda hämmeldust on Soome poliitikute tegevust jälgides raskevõitu jagada. Roheliste esimees, siseminister Maria Ohisalo on korduvalt toonitanud, et vaatamata piirangutele peavad riigipiirid asüülitaotlejatele avatuks jääma. (Kahenädalase karantiini kohustus kehtib küll ka nendele.) Eriti konkreetselt on sellised suunised paika pannud siseministeeriumi värske kantsler Kirsi Pimiä, kelle määramise minister Ohisalo tänavu jaanuaris läbi surus, eelistades teda mitme analüütiku meelest pädevamatele kandidaatidele tema eriti rohelise ideoloogilise tausta tõttu.

Lapimaal on tekkinud nakkuskoldeid, mille põhjuseks arvatakse inimeste töölkäimist naaberriikides Rootsis ja Norras. Piiride sulgemine ja toimivate tõkestusmeetmete võtmine selles olukorras kuulub nimelt siseministri vastutuspiirkonda.

Hiljuti on minister Ohisalo esile tulnud ka plaaniga kohe pärast eriolukorra lõppu 175 asüülitaotlejat Soome sisse vedada.

Inimesed näevad, mida tehakse, ja väljendavad arvamusküsitlustel oma heakskiitu erakondade poliitikale. Või mittenõustumist ja hukkamõistu.

Täna, laupäeva keskpäeval on Soomes tuvastatud 1882 nakatunut.”

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused