Kümme välisministrit: Teise ilmasõja lõpp ei toonud vabadust kogu Euroopale

Maailm,
©Scanpix
Kümne välisministri seas olid ka Eesti välisminister Urmas Reinsalu ja Ungari välisminister Peter Szijjarto.

Kümne riigi välisministrid tegid ühisavalduse, milles rõhutasid, et Teise maailmasõja lõpp ja natsirežiimi alistamine ei toonud kaasa vabadust kogu Euroopale.

Bulgaaria, Tšehhi, Eesti, Ungari, Läti, Leedu, Poola, Rumeenia, Slovakkia ja Ameerika Ühendriikide välisministrid tegid Teise maailmasõja lõppemise 75. aastapäeva puhul ühisavalduse, milles avaldasid  austust ohvritele ja kõigile sõduritele, kes võitlesid selle nimel, et saavutada võit natsismi üle ja teha lõpp holokaustile, edastas välisministeerium.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Välisministrid rõhutasid, et kuigi 1945. aasta mais lõppes Teine maailmasõda Euroopas natsirežiimi alistumisega, et toonud see vabadust kogu Euroopale. Kesk- ja Ida-Euroopa jäid ligi 50 aastaks kommunistlike režiimide võimu alla. Balti riigid okupeeriti ja annekteeriti ebaseaduslikult ning Nõukogude Liit tugevdas ülekaaluka sõjalise jõu, repressioonide ja ideoloogilise kontrolli abil raudset haaret teiste vangistatud riikide ümber.

Välisministrid märkisid, et mitmete aastakümnete jooksul ohverdasid paljud kesk- ja idaeurooplased vabaduse poole püüeldes oma elu ning miljonitelt võeti õigused ja põhivabadused, neid piinati ja asustati sunniviisiliselt ümber. Raudse eesriide taga olnud ühiskonnad püüdlesid meeleheitlikult demokraatia ja iseseisvuse poole. Nad lisasid, et 1956. aasta, Praha kevad, Harta 77, Solidaarsuse liikumine, Balti kett, 1989. aasta revolutsioonid ja Berliini müüri langemine olid meie piirkonna uuestisünnis sümboolse tähendusega.

“Selle avaldusega  rõhutavad  allakirjutanud riigid vajadust kaitsta ajaloofakte ning õiglust kõigile totalitaarsete režiimide ohvritele,” ütles välisminister Urmas Reinsalu. “On väga kahetsusväärne, et püütakse manipuleerida ajaloosündmustega, mis viisid Teise maailmasõja puhkemiseni ja sõja järel Euroopa lõhenemiseni.”

Avaldusega ühinenud välisministrid soovivad kogu rahvusvahelisele üldsusele meelde tuletada, et püsiv rahvusvaheline julgeolek, stabiilsus ja rahu nõuavad rahvusvahelise õiguse ja normide – kaasa arvatud kõigi riikide suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse – tõelist ja pidevat järgimist.

Omandanud Teise maailmasõja julmad õppetunnid, kutsuvad ministrid rahvusvahelist kogukonda üles seisma kindlalt vastu mõjusfääridele ja kinnitama kõigi suveräänsete riikide võrdsust.

11 commentsOn Kümme välisministrit: Teise ilmasõja lõpp ei toonud vabadust kogu Euroopale

 • Avatar

  Paar tähelepanekut veel lisaks lp Tõnis Siimu kirjapandule. Napoleon ütles kunagi, et ajalugu on ajaloolaste poolt kokkulepitud erinevate lookeste kokkuvõte. Arhiiviteooriate kohaselt aga ei saagi kõiki kirjalikke ajalooallikaid säilitada, vaid ” vähemväärtuslikud ” ajalooallikad tuleb likvideerida, kui neid isegi varem juba üldse olemas oli. Seega tuleb enam – vähem aus ajalugu suures osas tõenäosusteooriale tuginedes lihtsalt nö välja arvutada. Sellega tegelevad üsna usinalt eriteenistused

 • Avatar
  Roman-Mati Kalde

  No väga arglik avaldus peale Nürmbergi protsessi, kus võitjad pidasid kohut võidetute üle, vaikides omapoolseist inimsusevastastest kuritegudest nagu saksa linnade (Dresden jt) hävitamisest koos tsiviilelanikega süüte- ja fosforpommidega ajal kui sõda oli praktiliselt juba läbi. Vaikitakse siiani vene ‘vabastajate’ poolset saksa naiste, ka laste vägistamisest, kellest pooled ka tapeti ja kuidas me suured ‘sõbrad’ meid lõpuks Stalinile maha müüsid ning me taas kurjuseriik Venemaa orjusse langesime. Ammu oleks aeg kutsuda kokku uus nürmberg ja kuulutada lõpuks ometi vähemalt tolleaegne vene kommunism kuritegelikuks ja inimvaenulikuks ühenduseks nagu fashismgi. Nüüd oleks seoses nende kümne riigi välisministri avaldusega, milles rõhutati, et Teise maailmasõja lõpp ja natsirežiimi alistamine ei toonud kaasa vabadust kogu Euroopale, julgelt edasi minema ning rääkima suud puhtaks. Seni on kahjuks kogu ennastimetlev euroopa sõja-ajaloo arglikult maha vaikinud ning moonutanudki. Reinsalu, Sa oled ju isamaalane, võta asi käsile, ole eestvedaja jee ajalugu!

 • Avatar

  Kommunism ja stalini kuriteod on kordades hullemad kui saksa natsionaalsotialistide toimepandu. Kui Hitler tuli võimule rahvamandaadiga ning tänu Saksamaal lokkanud perverssuste (Weimari juudiriik) ja rahva porisse tampimise tõttu siis Stalin hirmu ja vägivallaga. Kui tsentristid räägivad, et Hitler põletas raamatuid, siis need raamatud mida nad põletasid olid juutide loodud pornograafia mis tihti sisaldas ka lapsi. “Holokausti” enamus ohvreid olid muideks tingitud liitlaste infra purukspommitamise tõttu. Muideks tol ajal ei elanud Saksamaa piirkonnas 6 miljonit juuti, kelle Hitler väidetavalt ära gaasitas, samuti ei ole isegi tänapäeva tehnoloogiaga sellise aja vältel võimalik põletada sellist kogust inimesi, mida näitab ka koroonakriis, kus räägiti, kuidas krematooriumid on hädas koroonaojvrite kremeerimisega. Muideks juudid on ajaloo jooksul välja aetud 109-st riigist. Seega “holokaust” on liialdus, millega juudid on haaranud võimu meedias ja lääne poliitikas, ja kui vaadata läänes lokkavat perverssust, siis oleme otsaga jälle weimari juudiriigis.

 • Avatar

  Ja eriti kõvad kommud on ju just reffide hulgast, veripunane Ansip ja Sildam jne.Järelikul ka euroliit sest kuidas on võimalik et igasugu vargasiimud, Ansipid on nii kõrgetel kohtadel kuigi nende minevikku teab kogu maailm.

 • Avatar

  Kas sa artiklit ka lugesid?

 • Avatar

  No viimaks ometi.

 • Avatar

  Ja ei sõnagi kommunismist ja kommunismiohvritest?

  • Avatar
   Nikolai Uhkmets

   Tegelikult kogu avaldus oligi kommunismiohvritest, kui keegi veel aru ei saanud.

  • Avatar

   Kommunismiohvrid?Kommunism ei tapnud ühtegi inimest,sest kommunismi me ei jõudnudki aga tapsid kommunistid ja neid on täna veel riigikogu täis ja sellepärast ei räägitagi nende ohvritest midagi.

 • Avatar

  “Natsirežiimi” võidu korral poleks Euroopa täis Araabia ja Aafrika moslemeid, poleks Euroopas mošeesid ja minarettides kiunuvaid muezzineid, ei põletataks kirikuid, ei käperdataks ja vägistataks naisi, ei lõigutaks kõrisid, ei kihutataks veokitega rahva sekka jne., jne. Teise maailmasõja ajalugu on täis salgamisi, pooltõdesid ja lausvalet.

  • Avatar

   Vastuseks Ain Loidele. Kaks Newtoni, Einsteini ja Archimedese seadustega füüsikas võrdväärse tõeväärtusega seadust ühiskonnaelus ja sotsiaalteadustes: 1. AJALUGU KUULUB VÕITJATELE, 2. VÕITJATE ÜLE KOHUT EI MÕISTETA. Ajalooprofessor Sulev Vahtre ütles nii mõnigi kord suure ohkega: Ajalugu on hea õpetaja, kuid tal on sageli halvad õpilased.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused