Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kuna Twitteril on raskusi meelsuskontrollist loobumisega, kutsub Gab Elon Muski enda juurde sõnavabadust kaitsma

-
21.04.2022
Elon Musk: kas Twitter või Gab?
© Scanpix

Möödunud nädalal teatas miljardär Elon Musk, et soovib osta 43 miljardi dollari eest kogu Twitteri. Musk ütles Twitteri nõukogule, et sotsiaalmeediavõrgustikul on „potentsiaali tõusta ülemaailmseks sõnavabaduse eest seisvaks platvormiks“.

Igasugune sõnavabaduse eest seismine on igal juhul hea ja õige asi, kirjutab sotsiaalvõrgustiku Gab tegevjuht Andrew Torba. Samas lisab Torba, et Twitteri ülevõtmisega ja selle suunitluse muutmisega kaasneb terve hulk väga keerulisi probleeme. Esiteks on Twitter põhimõtteliselt täielikult sõltuvuses kolmandate isikute poolt tagatavast infrastruktuurist – serverid, analüüsivahendid, e-kaubandus, maksete töötlemine jne.

Teiseks ei ole sõnavabaduse tagasi toomine Twittersisse niisama lihtne. Apple ja Google ei toeta sõnavabadust ning tsenseerimise lõpetamisel viskavad nad Twitteri oma äpipoodidest välja. Lisaks tegutseb Twitter riikides, kus massilist tsenseerimist nõutakse seadustega. Neis riikides on olemas asutused, kus seda kontrollitakse. Kui soovitakse neis riikides edasi tegutseda, tuleb täita ka vastavaid seaduseid.

Kolmandaks ei saa mööda probleemidest, mis on seotud Twitteri enda kogukonnaga. Nimelt on see väga tugevalt kaldu vasakule, seega juba oma olemuselt sõnavabaduse vastu. Kui Twitter peaks taas hakkama toetama sõnavabadust, siis lahkub suur osa neist inimestest Twitterist, sest nende lumehelbelik maailmavaade ei suuda tulla toime sõnavabadusega kaasneva reaalsusega.

Twitter on Muski pakkumise osas olnud kõhklev ja nii mõnigi on avaldanud arvamust, et enne laseb Twitter oma aktsiad nulli, kui loobub meelsuskontrollist.

Gabi tegevjuhi Andrew Torba sõnul ei ole aga Gabil ühtegi nimetatud muredest – Gabil on juba olemas omaenda infrastruktuur, lahendatud on ka blokeerimine äpipoodides. Gab ei ole asunud tegutsema riikides, kus on seadustatud tsensuur, samuti ei koosne Gabi kogukond reaalsuse eest põgenevates lumehelbekestest.

Seetõttu tegi Andrew Torba Muskile omapoolse pakkumise, milles kirjutas nii:

„Asutasin Gabi 2016. aastal, kuna usun, et sellest võib saada ülemaailmne sõnavabaduse eest seisev platvorm, ühtlasi usun, et sõnavabadus on toimiva põhiseadusega ühiskonnas imperatiivne.

Ent Gabi asutamisest alates olen näinud, et vaba sõna toetava platvormi töös hoidmiseks on vaja ka sõnavabadust toetavat interneti infrastruktuuri. Seega on Gab muutunud sotsiaalvõrgustikust vaba sõna toetavaks interneti infrastruktuuri ettevõtteks. Meil on olemas omaenda serverid, omaenda meiliteenused, omaenda maksete töötlemise programmid ja palju muud. Seda kõike mitte põhjusel, et me tingimata nii tahame, vaid põhjusel, et meil ei ole olnud valikut.

Hetkel puudub meil veel internetiteenuste pakkuja. Pelgan, et just see on järgmine suur samm tsenseerimisel ning internetiteenuste pakkujad hakkavad blokeerima ligipääsu Gab.com lehele. Teie lahendasite selle probleemi Starlinkiga. Koos oleks meil võimalik luua internetisõnavabadust toetav infrastruktuur.“

Torba pakub Muskile kohta Gabi nõukogus ja osalust ettevõttes. „Gabil on tohutu potentsiaal. Rakendame selle üheskoos ellu,“ kirjutab Torba Muskile.

Allikas: Gab.com