Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Lääne-Euroopa riiklikud suhted Venemaaga tihenevad, kuid poliitilisi oponente süüdistatakse jätkuvalt Kremli-meelsuses

-
11.09.2019
Prantsusmaa ja Venemaa kaitseministrite kohtumine Moskvas.
© Scanpix

Lääne meedias ja poliitilistes võimuringkondades on kujunenud tavaks, et kui Putiniga suhtlevad Viktor Orban, Matteo Salvini, Marine Le Pen ja Donald Trump, on tegu Kremli-meelsusega, aga kui seda teevad Angela Merkel, Emmanuel Macron, Gerhard Schröder, Sauli Niinistö või Kersti Kaljulaid, “leevendatakse pingeid”.

“Teatud vaheaegadega armastab osa poliitikutest rääkida väärtuspõhisest välispoliitikast. Kuid kui aset leiab reaalpolitika, siis ei oska nad midagi kosta. Just see praegu toimubki Prantsusmaa ja Venemaa vahel Saksamaa heakskiidul. Marutõbistele ajakirjanikele infoks, kes näiteks kevadel Marine Le Pen’i peale sülge pritsisid, et “pingeid leevendab” Macron (koos Merkeliga), mitte Le Pen,” kommenteerib Euroopa Parlamendi saadik Jaak Madison.

Siia juurde uudised BNS-ist. “Vene kaitseminister Sergei Šoigu ütles esmaspäeval kohtumisel Prantsuse kaitseministri Florence Parlyga, et Venemaa on valmis tihedamaks koostööks Prantsuse ametivendadega.  “Pidasime teiega 3. septembril maha asjaliku jutuajamise, arutasime suurt hulka teemasid, mis puudutavad ühiseid huve, Euroopa julgeolekuküsimusi. Vahetasime mõtteid tänase kohtumise peamistes küsimustes,” ütles Šoigu Moskvas peetaval kohtumisel.

Ta meenutas, et Prantsuse ja Vene president otsustasid taastada kahe kaitseministeeriumi suhtluse Fort de Brégançoni kohtumisel 19. augustil. “Tundub, et sellest ei ole möödunud nii palju aega, kuid oleme läbinud küllalt suure tee meie vaadete lähendamiseks,” sõnas Šoigu. Vene kaitseminister ütles, et ta jagab Prantsuse ametiõe püüdlust “saavutada täna selged tulemused uue tõuke andmiseks meie suhetele strateegilises valdkonnas”.

Parly ütles omalt poolt, et “kohtumise tulemuseks võiks saada asjatundjate jaoks kooskõlastatud ülesannete nimistu, mis täidaks meie koostöö uue sisuga”. Kaitseministri sõnul on tema Moskva-visiit Vene-Prantsuse suhete tähtis hetk”. “Loodan, et selle kohtumise tulemusel suudame töötada välja teatavad töösuunad, milles saab lähinädalatel-kuudel tööd jätkata,” rõhutas Parly.

Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian kutsus esmaspäeval Prantsuse ja Venemaa välis- ja kaitseministrite kohtumisel leevendama pingeid suhetes Moskvaga. “Aeg on küps töötada usaldamatuse vähendamise suunas,” ütles Le Drian Moskvas antud pressikonverentsil.

Le Drian ja kaitseminister Florence Parly osalesid esimesel niinimetatud “2+2” formaadis kohtumisel Venemaaga, mille Pariis pärast Krimmi okupeerimist 2014. aastal peatas. “Me oleme tulnud siia pakkuma Vabariigi presidendi nimel välja uue usalduse ja julgeoleku päevakorra,” lausus Le Drian. Parly sõnul on “tähtis teineteisega rääkida, et vältida arusaamatusi ja pingeid”.

Kui lisada siia Saksamaa tihe koostöö Venemaa ja Gazpromiga gaasijuhtme Nord Stream 2 osas, siis Lääne-Euroopa läheneb Putinile ja Kremlile sellise kiirusega, millest Marine Le Pen unistadagi ei oska, vähemalt mitte enne võimulepääsemist.