Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Lääs ja Kreml laulavad gaasijuhtmele Nord Stream 2 halleluujat, Ukraina ja Poola on ärevil

-
22.07.2021
Gaasijuhe Nord Stream 2 on saamas selle sajandi suurima reetmise märksõnaks.
© Scanpix

Gaasijuhtme Nord Stream 2 ümber on käimas suur reetmine, aga meedia üritab seda ära peita. Eestil on aeg vaadata üle oma liitlased, sest Ukraina reetmine võib ka meie tulevikku ette ennustada.

Siiani püüti USA-Saksamaa Nord Stream 2-e heakskiitvat kokkulepet varjata sellega, nagu oleks selle tähtsaim osa hoiatus Venemaale, et gaasi ei tohi poliitilise relvana kasutada. Tegelikult otsisid Angela Merkel ja Joe Biden võimalusi gaasijuhe heaks kiita nii, et avalikkus sellest õigesti aru ei saaks.

Nüüd on selgunud, et Saksamaa on lubanud Ukraina jaoks miljardi USA dollarit üleminekuks rohelisele energiale ja vähendamaks sõltuvust Venemaa gaasitransiidist. Kui realistlik aga on suure ja üsna korrumpeerunud Ukraina kiire üleminek mingile roheenergiale, samas kui Vene gaasitransiidi lõppemine on üsna lähiaegne reaalsus? Tundub, et USA ja Saksamaa ehitavad Ukrainale Potjomkini küla.

Huvitavad on kaks reageeringut: Venemaa president Vladimir Putin ja Saksamaa kantsler Angela Merkel väljendasid kolmapäevase telefonivestluse käigus rahulolu seoses peaaegu valmis torujuhtmega Nord Stream 2, teatas Kreml.

“Riigijuhid on rahul torujuhtme Nord Stream 2 ehitamise lõpule lähenemisega,” edastati teadaandes.

Ukraina ja Poola välisministrite hinnangul toob gaasijuhe  Nord Stream 2 uued poliitilised, sõjalised ja energiaohud Ukrainale ja Kesk-Euroopale.

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba ja tema Poola kolleeg Zbigniew Rau mõistsid ühisavalduses hukka otsuse lõpetada võitlus vastuolulise torujuhtmega, mille ehitamine on lõpule jõudmas.

“Selline otsus on tekitanud täiendavaid poliitilisi, sõjalisi ja energiaohte Ukrainale ja Kesk-Euroopale tervikuna,” teatasid ministrid.

Poola presidendi esindaja Błażej Spychalski nimetas gaasijuhtme Nord Stream 2 lõpuniehitamise kokkulepet Venemaa võiduks.

“Kui jutt on selle gaasijuhtme ehitusest, siis on meil tegemist sama hästi kui Venemaa võiduga. Venemaa saab tänu sellele taristule kasu, mõjutades Euroopa gaasiturgu ja eelkõige hakkab ta selle pealt teenima,” ütles ta neljapäeval Poola raadiole.

Spychalski märkis seejuures, et oma seisukohaga Nord Stream 2 küsimuses rikkus Saksamaa Euroopa solidaarsust.

Nagu näha, Moskva, Berliin ja Washington rõõmustavad, Kiiev ja Varssavi on mures. Kelle poole hoiab seni Nord Stream 2-e vastu olnud Eesti? ALDE-valitsust tundes võib eeldada, et see ühiuneb halleluujaga.