Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Lahkhelid Briti konservatiivide seas: kas saamatu May asendatakse tarmuka Johnsoniga?

-
15.08.2018
Boris Johnson teda rünnanud ajakirjanikele teed pakkumas 12.08
© Reuters/Scanpix

Eelmisel nädalal lahvatas Suurbritannias skandaal konservatiivi ja endise välisministri Boris Johnsoni ümber, kuna Johnson nimetas burkasid kandvaid mosleminaisi postkastideks.

Sellele järgnenud reaktsioonid on süvendanud veelgi lõhet Konservatiivses Parteis. Nimelt on partei liider ja peaminister Theresa May nõudnud partei aukohtult Johnsoni väljaütlemise osas uurimist, kuid mitmed partei juhtivad liikmed ja toetajad peavad May otsust pahatahtlikuks ning kiuslikuks. Näiteks ütles David Wall, üks tooride suurrahastajaid, et vaidlus käib õieti mitte millegi üle ning ta ei leia, et Johnson peaks astuma partei aukohtu ette.

„Ma ei leia, et ta oleks end kuidagimoodi solvavalt väljendanud. Olen rääkinud mitmete kolleegidega ja nad on minuga ühel arvamusel. Millest küll selline lärm?“ ütles Wall The Telegraphile. Veel üks suurrahastaja, Jeremy Hosking aga nimetas Johnsoni vastast aktsiooni tüüpiliseks näiteks Suurbritannia konservatiivide eliidi suhtumisest. „Mõnede juhtivate konservatiivide küüniline ja oportunistlik reageering Johnsoni hukkamõistmisel on oma motivatsioonilt nii läbinähtav kui ka naeruväärne,“ ütles Hosking.

Boris Johnsoni kriitikud aga on öelnud, et kogu Johnsoni karjääri iseloomustab moraalne mõttelagedus ja valetamine ning et rahvaga manipuleerimise nimel on Johnson valmis käima lauale ükskõik millise kaardi.

Suurbritannia mosleminõukogu esindaja Harun Khani sõnul viitab osade toori rahvasaadikute toetus Johnsonile, et parteis on kalduvus islamofoobiale ja et sedalaadi toetavatel kommentaaridel on moslemikogukonnale väga tõsine ning murettekitav mõju.

Erinevad küsitlused näitavad aga, et enamik Suurbritannia valijatest toetab Johnsonit ja leiab, et tema aukohtu ette toomine ei ole õigustatud. Samuti leiab 60% vastanutest, et sõnavabadus on sattunud tugeva löögi alla.

Allikas: The Telegraph

Refereeris ja tõlkis Triin van Doorslaer