Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Läti loodab sügisel koos Eestiga okupatsioonikahjude hindamist jätkata

21.08.2016
11791910_527979644025542_7530633085319314902_o

Justiitsministeeriumis kogunes Eesti ja Läti kahepoolne ekspertide ümarlaud, kus arutati Nõukogude Liidu tekitatud okupatsioonikahjude uurimist – ühtlasi avaldas Läti pool lootust koostööga sügisel jätkata.

“Leppisime täna kokku, et jätkame ühise koostööga ning sügisel saame juba kolmepoolselt kokku, et ühiselt kolmekesi okupatsioonikahjude hindamisega tegeleda,” vahendas välisministeerium Läti delegatsiooni juhi Ruta Pazdere sõnu. “Meil on hea meel, et oleme Lätis numbrid kokku löönud, sest leiame, et samal ajal uurimistööga on tarvis ka ühiskonda laiemalt teavitada kahjude ulatusest ja valdkondadest, mis kannatasid okupatsiooni tagajärjel. Alles siis saab inimestel tekkida ettekujutus, kui suured need kaotused on olnud.”

Pazdere ütles, et eelmise aasta novembris Riias vastu võetud kolme Balti riigi ühisdeklaratsioon kohustab jagama kogemusi ning vahetama teadmisi, kuidas uuringute tulemusi rakendada.

“Plaan on kokku leppida ühise metodoloogia kasutamises ning järgmistes sammudes, kuidas okupatsioonikahjude uurimise küsimustes edasi liikuda,” selgitas Pazdere. “Meie komisjon töötab juba 11 aastat, oleme planeerinud uurimistööd lõpule viia 2020. aastaks.”

Läti justiitsministeeriumi juurde kuuluv okupatsioonikahjusid hindav komisjon, mille moodustas Läti seim 2005. aastal, esitles reedel toimunud kohtumisel omapoolseid andmeid.

Läti komisjoni tegevus seoses okupatsioonikahjude hindamisega tuleneb Läti Seimi poolt vastu võetud otsusest hinnata okupatsioonikahjude ulatust. Eestit väisanud Läti delegatsioon koosnes Läti justiitsministeeriumi juurde loodud uurimiskomisjoni kuuest liikmest, kuhu kuulusid õigus-, majandus-, demograafia-, keskkonna- ja militaarkahjusid käsitlevad eksperdid. Lisaks Ruta Pazderele kuulusid komisjoni delegatsiooni Vidzeme ülikooli rektor, ajaloodoktor Gatis Krūmiņš, Läti ülikooli lektor ja Läti välisministeeriumi rahvusvahelise ning Euroopa Liidu õiguse sõltumatu ekspert Māris Lejnieks, majandusteadlane Jānis Počs, Läti keskkonnaministeeriumi ekspert Rolands Bebris ning Ilgonis Upmalis, kes tegeles aastatel 1991-1994 vene vägede väljaviimisega Lätist.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni nõuniku Urmas Espenbergi sõnul toetab nii EKRE fraktsioon kui ka erakond tervikuna okupatsioonikahjude hindamise jätkamist, et saavutada Vene poolelt vähemasti okupatsiooni moraalne hukkamõist juhul, kui kulude reaalne hüvitamine ei osutu võimalikuks.

BNS-UU