Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Lävepakuküsitluste kohaselt võidab Hollandi valimised rändevastane Vabaduspartei

-
23.11.2023
Geert Wilders.
© Scanpix

Parempoolne islamivastane Vabaduspartei (PVV), mille juhiks on poliitik Geert Wilders, võidab Hollandi valimistel ilmselt enim kohti, näitasid kolmapäevased valimisküsitlused. Uuringufirma Ipsos lävepakuküsitluse kohaselt saab PVV parlamendis 35 kohta.

Teisele kohale jääb küsitluste kohaselt vasakpoolne Roheliste ja Tööerakonna koalitsioon 26 kohaga. Paremtsentristlik erakond Vabaduse ja Demokraatia Rahvapartei (VVD) on saamas 23 kohta.

Panused on kõrged, sest Holland on Euroopa Liidu suuruselt viies majandus. Hollandil on nii Euroopa Liidus ja ka rahvusvahelisel areenil riigi väiksuse kohta väga kaalukas positsioon. Holland on siiani olnud ka eurotsooni range eelarvedistsipliini nõudja.

Kui küsitlustulemused paika peavad, siis oleks Wildersi võit vapustus laiemalt, kui ainult Hollandis. Valimisi peeti ettearvamatuteks, kuid Vabaduspartei võit on siiski üllatus. See ei mahtunud valimiste eel küsitlustes isegi esikolmikusse.

Wilders ise kutsus kolmapäeval teisi Hollandi parteisid tegema koostööd koalitsiooni moodustamiseks ja rõhutas, et tema erakonda ei saa enam eirata. “Hollandlased loodavad, et inimesed saavad oma riigi tagasi ja et me tagame varjupaigataotlejate ja sisserände hiidlaine vähendamise,” ütles Wilders Haagis toetajatele.

Ungari rahvuslasest peaminister Viktor Orbán tervitas kolmapäeval sotsiaalmeediasse tehtud postituses muutuste tuuli Hollandi valimistel. (AFP-STT-BNS)