Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Leedu väljendab EL-i “keskmike” kartusi eurorahade vähenemise puhul

-
15.01.2020
Leedu väljendab EL-i “keskmike” kartusi eurorahade vähenemise puhul

Mõned poliitvaatlejad on pidanud võimalikuks “-exit”-te sagenemist peale seda, kui uue aastatuhande algul suure lainena Euroopa Liitu astunud riigid “vaestest” “keskmike” hulka arvatakse ja eurostiimuliks saanud rahavool kokku kuivama hakkab, kohustused aga suurenevad.

Leedu presidendi Gitanas Nausėdaga kohtunud ministrid ütlesid kolmapäeval, et Leedul ei õnnestu vältida šokiteraapiat riigieelarvele ja kesiste sissetulekute lõksu langemise ohtu, kui Euroopa Liidu ühtekuuluvusfondi eraldatav raha väheneb.

EL-i  2021.–2027. aasta mitme aasta eelarves tahetakse kärpida ühtekuuluvusfondi, mis läheb liikmesriikide mahajäämuse tasategemiseks. Kui see plaan läbi läheb, väheneb toetusraha Leedule 27 protsenti.

“Me seisame võrdsete võimaluste eest ja soovime vältida šokiteraapiat meie riigieelarvele, kui rääkida eraldi ühtekuuluvusfondist,” ütles ajakirjanikele presidendilossis Leedu välisminister  Linas Linkevičius.

Rahandusminister Vilius Šapoka ütles, et taoline vahendite kärpimine võib Leedu viia tõelisesse keskpäraste sissetulekute lõksu ja aeglustada majanduse arengut.

“On tõsiasi, et paljusid projekte, tõepoolest väga edumeelseid projekte rahastatakse nendest vahendistest (ühtekuuluvusfondist). Loomulikult tasub otsida muid võimalusi, plaani B meie riigi investeeringute rahastamiseks. Igal juhul, milliseid lahendusi ka ei leitaks, Leedu majandusareng aeglustub,” ütles Šapoka.

EL ülemkogu arutab eelarvet veebruari lõpus.

Sama probleem võib tabada ka Eestit. Tekib olukord, kus kaob peamine stiimul Euroopa Liidus olemisel ehk sealt katkematu voona tulnud rahad – selle asemel tuleb hakata toetama järgmise lainena tulevaid Balkani riike. Seejuures aga ei saanud need riigid võrdsust vanade liikmesmaadega isegi põllumajandustoetuste osas.

Kui lisada kartus, et EL hakkab üha rohkem pinda käima migrantide jaotamise, liberaalsete “väärtuste” pealesurumise, võimu Brüsselisse delegeerimise ja muu taolisega, seda kõike aga ei leevenda eurorahad, siis pole järgmised eurohülgamised Ida-Euroopa suunalt sugugi võimatud. Raha võim EL-i koospüsimisel on alati tugev olnud – Reformierakonna muutis see üdini eurotruuks. (BNS-UU)