Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Lennu MH17 allatulistamise pärast Venemaaga suhted katkestanud Holland hiilib Nord Stream 2 poole

-
30.07.2021
Holland sõlmib venelastega tehinguid – Lääne-Euroopa Putini-vastasus on müüt.
© Kuvatõmmis

Poola uudistekanal TVP Info edastas reportaaži, milles väidetakse, et Hollandi valitsus on pidanud salajasi läbirääkimisi Venemaaga, muuhulgas Hollandi ettevõtete osalemiseks Nord Stream 2 ehitustöödel.

2014. aastal, pärast reisilennuki MH17 allatulistamist Ida-Ukraina kohal, katkestas Holland ametlikult suhted Venemaaga. Suur osa lennuki pardal olevatest reisijatest olid hollandlased. „See tähendab, et peaminister Mark Rutte juhitud valitsus valetas nii avalikkusele kui ka Hollandi parlamendile. Ja just parlamendile valetamine on toonud kaasa poliitilise tormi Hollandis,“ seisab reportaažis.

Väidetavalt on Rutte andnud Hollandi parlamendi alamkojale (Tweede Kamer) ebatäpset teavet Nord Stream 2 osas peetavate läbirääkimiste osas ja opositsioon on nõudnud selleteemalist erakorralist debatti parlamendis.

2019. aasta detsembris selgitas tollane Hollandi välisminister Stef Blok alamkojas Venemaaga sõlmitud kahepoolsete lepete teemat, kuid ei maininud sõnagagi valitsuse poolt kokku pandud töögruppi, mis vaid paar nädalat hiljem sõitis Moskvasse kohtumistele. Ehkki peaminister Rutte kinnitas parlamendile, et tegemist oli kõigest „vaba mõttevahetusega“, pidasid majandus- ja välisministeeriumi kõrged ametnikud Moskvas läbirääkimisi Nord Stream 2 ehituse osas.

Märtsis 2021 kirjutas portaal Follow the Money, et 2017. aastal taastas Hollandi valitsus varjatult diplomaatilised kontaktid Venemaaga. Kõik see toimus hoolimata tõsiasjast, et 2014. aasta lennukatastroofi järel olid kõik diplomaatilised ja kaubandussuhted Venemaaga ametlikult külmutatud.

Hollandi meedia kirjutab, et Nord Stream 2 tõttu võib Venemaa hakata vältima gaasitransiiti Ukraina ja Poola kaudu ning Kesk- ja Ida-Euroopa riigid pelgavad ka Venemaa mõjuvõimu kasvu energiaturul, mida on võimalik kasutada poliitilise relvana.

Nord Stream 2 ehitusse on kaasatud mitmed Hollandi ettevõtted, näiteks Boskalis, Van Oord ja Shell.

Allikas: Remix News