Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Liberaalid ei taltu: Ungari naasmist normaalse elu juurde nimetatakse “optiliseks illusiooniks”

-
28.05.2020
Ungari peaminister Viktor Orban esinemas, vaadatuna läbi arvuti.
© AFP/BNS

Ungari kohta on öeldud, et ükspuha, mida Viktor Orbani valitsus ka ei teeks, leiavad siseriiklik opositsioon ja neid mahitav Brüssel nurga, mille alt toimuvat negatiivselt vaadata.

Ungari erinevate õigustega tegelevad valitsusvälised organisatsioonid (VVO) hoiatasid kolmapäeval, et valitsuse ettepanekud võtta tagasi rida vastuolulisi koroonaviiruse vastase võitluse meetmeid on vaid “optiline illusioon”, mis ei “hajuta kartusi” peaminister Viktor Orbáni võimu kinnistamise suhtes, vahendab BNS.

Parlamenti saabus teisipäeval kaks eelnõu, mille eesmärk on tühistada korralduspõhised volitused, mille rahvuslasest peaminister määramatuks ajaks sai märtsis, mil koroonaviiruse pandeemia tõttu enamik riike läks eriolukorrale üle.

Viktor Orbáni sõnul lubas seadlustepõhine valitsemine tal reageerida kiirelt ja efektiivselt uue koroonaviiruse leviku vastu võitlemisel. Ametnike sõnul kaotaksid erivolitused jõu 20. juunil, seda juhul, kui parlament kiidab eelnõud lähinädalatel heaks.

Seevastu esitas kolm Ungari juhtivat valitsusvälist liberaalset organisatsiooni – Ungari Kodanikuvabaduste Ühendus, Amnesty International Ungari ja Ungari Helsingi Komitee – ühisavalduse, mille kohaselt ei suuda ettepanekud “hajutada kartusi”. “Lubadus tühistada (koroonaviiruse vastased erivolitused) ja lõpetada eriolukord ei ole muud kui vaid optiline illusioon,” seisis avalduses.

Seega on liberaalid võtnud enda relvaks “optilise illusiooni” ehk väite, nagu poleks asjad tegelikult nii, nagu nad paistavad ja on.

Valitsuse viimatine seadlus nägi ette anda valitsusele õigus kehtestada “meditsiiniline eriolukord”, mis õiguslaste sõnul võib viia määrustega valitsemiseni, millega parlamendil puuduks seaduste üle kontroll või ka vajalik aeg nende läbi arutamiseks. Oponendid ei seleta siiski, kuidas lubaks meditsiiniline eriolukord teha poliitilisi muudatusi.

“Kui eelnõud võetaks vastu nende praegusel kujul, lubaks see valitsusel taas kord teostada võimu määruste alusel määramatuks ajaks, sel korral isegi ilma minimaalsete põhiseaduslike kaitseteta,” hoiatasid VVO-d. Just seda on peaminister tõestanud, et parlamenti jõudnud seadused võtavad sellise võimaluse

Märtsis vastu võetud seadust nimetasid Orbáni vastased nii kodu- kui välismaal “diktaatorlikeks”. Budapest nimetas võimudevastast kriitikat laimukampaaniaks ja valeuudisteks ning nõudis oma vastastelt vabandamist pärast teadet lõpetada eriolukord.

Euroopa Liidu liikmesriigis Ungaris, kus elanike arv ulatub ligi kümne miljonini, on registreeritud 3793 uue koroonaviiruse nakkus- ja 505 surmajuhtu, selgub kolmapäeval avaldatud statistikast.

Orbani valitsus on suutnud edukalt pandeemiaga võidelda ja on lõpetamas oma valitsuse erivolitustega, kuid see ei mahu liberaalide hinge, sest võtab neilt võimaluse peaministrit diktaatorlikkuses süüdistada – nii otsivadki nad “optilist illusiooni”.