Macroni kliimareferendumi eelnõu kukkus senatis haledalt läbi

Maailm,
©AFP/Scanpix
Prantsuse kliimavõitlejad süüdistavad president Macroni ükskõiksuses.

Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni lubadus kirjutada võitlus kliimamuutuste vastu rahvahääletuse abil Prantsusmaa põhiseadusse sai teisipäeval surmahoobi, sest senat ei toetanud eelnõu ambitsioonikat sõnastust.

Põhiseadust muutma kutsus üles mullu Macroni ellu kutsutud kodanikualgatus. Muudatuse kohaselt peaks riik tagama keskkonnakaitse, bioloogilise mitmekesisuse ja võitlema kliimamuutuste vastu.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Otsides, mis võiks olla järgmise aasta valimiste võtmeküsimus, lubas president referendumit juhul, kui eelnõu saab parlamendi mõlema koja toetuse.

Rahvusassamblee, kus Macroni toetajail on enamus, hääletas märtsis ülekaalukalt algatuse poolt. Seejärel läks eelnõu senatisse, kus enamuses on parempoolsed vabariiklased. Senat kõrvaldas eelnõust olulise sätte ja hääletas seejärel esmaspäeva õhtul muudetud versiooni poolt.

Prantsuse seaduste järgi saab referendumi läbi viia vaid siis, kui see on parlamendi mõlemas kojas ühesuguses sõnastuses vastu võetud.

Senaatorid ei olnud rahul sõnaga “tagama”, sest nende sõnul tähendanuks see, et keskkonnaküsimused seatakse põhiseaduse põhimõtetest ülemaks. Selle asemel kiideti heaks tekst, milles öeldakse, et Prantsusmaa säilitab keskkonna bioloogilist mitmekesisust ja tegutseb kliimamuutuste vastu tingimustel, mis on kirjas 2004. aasta keskkonnahartas.

Sõna “tagama” andnuks keskkonnakaitsele eelisseisundi kõigi teiste põhiseaduse sätetega võrreldes, ütles senati õiguskomisjoni esimees François-Noël Buffet.

Macroni kantselei kinnitas nädalavahetusel, et senati otsusest sõltumata ei ole põhiseaduse muutmise kava mingil juhul maha maetud. Kompromissiväljavaated ei tundu aga kuigi head, sest justiitsminister Éric Dupond-Moretti ütles teisipäeval, et tema ei loobu sõnas “tagama”, sest see näitab lubaduse kindlust.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused