Malle Pärn meediast: me peame lõpetama üksteisele valetamise!

Maailm,
©Uued Uudised
Rahvuskonservatiiv, teoloog, kolumnist ja näitleja Malle Pärn.

Kolumnist Malle Pärn kirjutab ajakirjandusest, kes tõemonopoli enda kätte kahmanuna on selle valedelaviiniks muutnud.

“Me elame räigel valetamise ajastul. Isegi teadlasi ei saa enam uskuda. Hea muidugi, et seda julgetakse isegi välja öelda: tõejärgsel ajastul.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Poliitik loeb küll sõnades rahvale moraali ja kuulutab õilsaid loosungeid, aga käitub ise oma loosungitele vastupidiselt. See teeb tühjaks tema poliitiliselt korrektsed sõnad.

Ka ajakirjanik on rahva teener ja õpetaja. Teener peab tegema seda, mis on isandale kasulik, peab rahuldama isanda elulisi vajadusi. Jätame igasugu luksuslikud kapriisid kõrvale, räägime elulistest vajadustest. Õpetaja ei tohi õpilasele valetada. Õpetaja ei tohi õpilast juhtida valele teele, mis teda hukatusse viia võib.

Meie paberlehed on kaotanud väga palju lugejaid. Sellest on kahju, sest ajaleht on meie kultuuris kunagi olnud tõesti rahva juht ja õpetaja. Ta on ju sidemeks inimeste vahel. Ta ju uurib ja omakorda ka kujundab rahvust. Ja meisse on justkui sisse kodeeritud austus trükitud sõna vastu.

Ajalehed ja meedia üldse on kaotanud väga paljude inimeste usalduse. See sai alguse juba nõukogude ajal, kui ajakirjandus oli vähemalt suures osas ideoloogia teener, mitte rahva teener. Ja praegu oleme, pärast väikest värskema õhu vaheaega, sealsamas tagasi, kusjuures isegi räigemas vormis. Räägitakse küll sõnavabadusest, aga tegelikult surutakse agressiivselt peale uut ideoloogiat. Ja tõrjutakse õiglast ühiskonnakriitikat.

Loomulikult soovib see usalduse kaotanud ajakirjandus ennast ikka mõnusalt ülal pidada, seega tuleb lugejaid juurde meelitada.

Lehetoimetajad on hakanud ise välja mõtlema oma kaastöödele pealkirju, mis nende meelest on löövamad kui autorite pakutud pealkirjad. Sageli on need lausa vastuolus sellega, millest artikkel kõneleb. Lugeja on vaja ÄRRITADA ajalehte ostma. See on sulaselge pettus.

Valetamise ajastu inimesed suhtlevad omavahel suuresti loosungite ja siltidega. Kesse ikka viitsib nende tähendusse süveneda, arvavad nende levitajad. Ent targemad süvenevad, ja paljastavad teistelegi nende loosungite ja siltide narruse.

Pealkiri ei tohiks olla loosung ega sisaldada sildistamist või lausa laimu. Nojah, kultuurses riigis on kellegi laimamine ju üldse keelatud. Meie riik ei ole kultuurne, sest meil on avalik laimamine lubatud, ja on isegi valitseva ideoloogia kaitse all. Seda ei loeta mitte “vihakõne” hulka. Tuletame meelde, mida kõike on räägitud SAPTK-i ja EKRE kohta. Avalikus ajakirjanduses.

Toimetaja paneb pealkirjaks mingi võimalikult paljusid ärritava lause, ja lugejad tõttavad seda lauset kommenteerima. Ajalehele on oluline, et artikkel saaks võimalikult palju “klikke”. Ja et pealkiri meelitaks inimesi lugema tasulist artiklit.

Autor on selleks ajaks unustatud. Sageli sõimatakse kommentaariumis rumala pealkirja pärast artikli autorit, aga tema ei pannud sellist pealkirja. Tema püüdis oma pealkirjas ausalt rõhutada teemat või probleemi, millest ta kirjutas. Toimetaja selline käitumine peaks tegelikult kuuluma sõnavabaduse rikkumise hulka.

Me peame lõpetama üksteisele VALETAMISE. Me peame hakkama tõsiselt mõtlema oma elu ja ühiskonna heaolu peale. Igaüks isiklikult ja üheskoos rahvana, rahvusena. Me peame oma noored välja aitama lausa katastroofiliseks kasvanud alaväärsuskompleksist. Me peame andma neile tagasi põhjuse oma vanemat põlvkonda austada ja usaldada. Oma keelt austada ja armastada. Valedele ei saa rajada ühiskonda. Riik, mis on iseenesega riius, ei püsi.

Kordan: ka ajakirjanik on rahva teener ja õpetaja. Ta peab rahvale tõtt vahendama. Ta peab levitama arukate inimeste mõtteavaldusi, peab ära kasutama kogu vaimse potentsiaali, mis meie rahval olemas on, ei tohi jätta avaldamata murelike ja oma rahvast hoolivate inimeste mõtteid, mida nad tahavad oma rahvale edasi öelda. Kriitika ei ole laim ega mahategemine, solvamine ega vihakõne. Aus kriitika on koguni austusavaldus, sest lolli ei ole ju mõtet kritiseerida. Kui kellegi tegevust kritiseeritakse, siis ju usutakse, et ta on suuteline paremaks.

Kui ta aga kriitikat üldse ei arvesta, kui ta seda üleolevalt põlastab ja kriitikule inetu sildi peale kleebib, siis ta näitab sellega, et kriitika oli õige.“

7 commentsOn Malle Pärn meediast: me peame lõpetama üksteisele valetamise!

 • Avatar

  Aga isegi sõna meedia tähendab algpäraselt valetamist… No komments…

 • Avatar

  Alates 2016. aasta novembrist on laulatus,mõnitatud ja lausvalet kirjutatud USA presidendi D.J.Trumpi kohta. Nyyd,kus valed on valja tulnud,Eesti peavoolu vaikib. Kas piinlik ei ole?

 • Avatar

  Võtame kasvõi näiteks Rain Kooli intervjuu Soome välisministriga, millest seltsimees Kooli leidis pealkirjaks suure haudumise järel – “Soome välisminister ERR-ile: meie peaminister ei lase Helmel end heidutada”. No loomulikult polnud ju midagi olulisemat leida kui eelmise aasta sügise tühise EKREga seotud nn Soome skandaali. Häbi pole Koolil suure tervise- ja majanduskriisi tingimustes soojendada üles mitte soomlaste vaid Eesti peavoolumeedia jaoks olulise skandlaaikese. Vaatame, siis kuidas Kooli ussitab:
  Kooli:”Eestis on siiski väidetud, et EKRE esimehe väljaütlemised Soome valitsuse ja peaministri suunas on meie riikide vahelise suhte halvemaks muutnud. Mida te selle peale kostate?”
  Soome välisminister ei koste sisuliselt midagi selle peale, sest ASI POLE OLULINE. Aga näe Kooli jaoks on kohe artikli peasõnumina oluline. Kooli on küll Soome taustaga, aga näe ei oska sellest taustast rahvusringhäälingu tasemel Eesti rahva harimiseks midagi mõistlikku välja tuua. Järjekordne propaganda raisku läinud ajakirjanikuhakatis…

  • Avatar

   Kusjuures kasutab Kooli oma küsimuses anonüümset allikat – Eestis on väidetud. Kulla Kooli, kui sa räägid riikide halvenenud suhetest(kas tõesti?), siis palun too välja konkreetne allikas, kes väidab. Et näiteks – Rain Kooli väidab, et Soome ja Eesti suhted on metsas… Halva maiguga ja nõrk ajakirjandus, mis ei sobi rahvusringhäälingusse.

  • Avatar

   Kusjuures see ajakirjanikvist ütles hiljuti vikerraadios, et obama koos naisega veeti koolidest läbi, sest neegritele on kehtestatud madalam tase õppetöödes

 • Avatar

  Jutt õige nagu alati.Peavool nagu reffide ja sotside hääletoru tuleb sulgeda ja just vihaõhutamise pärast, kuid nagu näha on me koal. ikka nii hambutu kui veel olla saab.Midagi saaks selle valedest kubiseva pätikarjaga ju ikka ette võtta.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused