Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Metsad põlevad kogu maailmas, poliitikud aga sõimlevad vastastikku

-
27.08.2019
Amasoonia metsad on tules, kuid põlevad paljud teisedki metsaalad Maal.
© AFP/Scanpix

Metsatulekahjud on ülemaailmne katastroof, kuid nagu ikka, kasutatakse selliseid asju ära poliitikas.

Brasiilia lükkas esmaspäeval tagasi G7 riikide pakutud abi Amazonase metsatulekahjudega võitlemiseks; Brasiilia tippametnik aga soovitas Prantsuse presidendil Emmanuel Macronil hoolitseda pigem oma kodu ja kolooniate eest.

“Me oleme tänulikud pakkumise eest, kuid võib-olla on need ressursid vajalikumad Euroopa taasmetsastamiseks,” lausus president Jair Bolsonaro kantseleiülem Onyx Lorenzoni uudisteportaalile G1.

Lorenzoni viitas 20 miljonile dollarile, mida G7 tippkohtumisel osalenud riigid lubasid eraldada vihmametsi hävitavate põlengute vastu võitlemiseks.

“Macron ei suuda isegi ennetada prognoositavat tulekahju maailmapärandi nimekirja kuuluvas kirikus. Mida kavatseb ta meie riiki õpetades?” jätkas ta, viidates aprillis Pariisi Jumalaema kirikut laastanud tulekahjule.

“Brasiilia on demokraatlik vaba maa, mis ei ole kunagi praktiseerinud kolonialismi ja imperialismi, mis on võib-olla prantslase Macroni eesmärk,” ütles Lorenzoni.

Pinged Prantsusmaa ja Brasiilia vahel on kasvanud pärast seda, kui Macron kirjutas Twitteris, et Amazonase tulekahjud kujutavad endast rahvusvahelist kriisi ning neid tuleb arutada G7 tippkohtumisel.

Viimasel ajal on põlengud Brasiilias Amazonase piirkonna vihmametsades pälvinud ülemaailmset tähelepanu, sealhulgas nii üleskutseid kustutustöid toetada kui ka kriitikat keskkonnavaenulikuks peetud presidendi Jair Bolsonaro suhtes.

Samal ajal juhivad aga paljud tähelepanu sellele, et suuremad metsa-ja maastikupõlengud laastavad hetkel mitut Aafrika riiki ning sealne probleem sarnast tähelepanu ja kajastust ei pälvi.

Näiteks eelmisel nädalal oli ainuüksi Angolas umbes kolm korda rohkem põlenguid kui Brasiilias. Nende andmete kohaselt oli Angolas 6902, Kongo Demokraatlikus Vabariigis 3395 ja Brasiilias 2127 põlengut.

NASA kaartide puhul väärib äramärkimist asjaolu, et need ei näita, kas tegu on näiteks vihmametsa põlemisega või hoopis rohumaa või võsa põlemisega. Aafrikas on endiselt levinud võsa muutmine alepõllunduse abil põllumaaks, mida tehakse enne vihmahooaja algust, mis on kohe saabumas.

Tohutud metsatulekahjud möllavad tänavu ka Venemaal Siberis.

Allikad: BNS, ERR