Migratsioonivastane Vox seadis eduga Andaluusias sotsialistide tuleviku Hispaanias küsimärgi alla

Rubriik Maailm On
©EPA/Scanpix
Parempoolne Vox oli Andaluusias võidukas.

Parempoolsed massiimmigratsiooni vastustavad erakonnad jätkavad Euroopas võidukäiku.

Parempoolne erakond Vox pääses pühapäeval esmakordselt pärast Franco diktatuuri lõppu 43 aastat tagasi mõnda Hispaania regionaalparlamenti, näitasid Andaluusia piirkonna valimistulemused.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kui loetud oli 99 protsenti häältest, andis erakonna Vox häältesaak talle Andaluusia 109-kohalises parlamendis 12 kohta, selgus valimistulemustest. Sellega ületas Vox suurelt arvamusküsitlustes erakonnale ennustatud maksimaalselt viit saadikukohta.

2014. aastal asutatud parempoolne Vox on kogunud toetust karmi hoiakuga ebaseadusliku rände suhtes. Voxi aseesimees Javier Ortega Smith lubas laupäeval, et “Vox toetab mis tahes valikuvarianti, mis toob kaasa Susana Díazi ja Sotsialistliku Partei” regionaalvalitsusest väljaheitmise.

Peaminister Pedro Sáncheze Sotsialistlik Tööpartei (PSOE), mis on valitsenud Andaluusiat viimased 36 aastat, võitis 33 kohaga küll valimised, kuid koos oma potentsiaalse liitlase valimistulemusega tähendab see regionaalparlamendis enamuse kaotamist parempoolsetele parteidele. PSOE jaoks on see ajaloo nõrgim tulemus Andaluusias.

2015. aastal peetud eelmistel valimistel võitis PSOE 47 kohta. Adelante Andalusia (Edasi Andaluusia) kogus 17 saadikukohta, jättes vasakpoolsed parlamendienamusest ilma. Konservatiivne Rahvapartei (PP) ja paremliberaalne Ciudadanos võitsid vastavalt 26 ja 21 kohta regionaalparlamendis.

PP ja Ciudadanos võivad moodustada koos Voxiga võimuliitu. Kolmekesi oleks neil 59 saadikukohaga parlamendis enamus. Hispaania suurimas piirkonnas Andaluusias on valimisõigus 6,5 miljonil inimesel ning valimisaktiivsus küündis 58,65 protsendini.

Alates 2013. aastast Andaluusia valitsusjuhina tegutsev sotsialist Susana Díaz ütles, et hoolimata valimisvõidust on “Sotsialistliku Partei jaoks tegemist kurva õhtuga”. “Vasakpoolsed loovutasid oluliselt positsioone, kuid kõige halvem on see, et paremäärmuslus – nähtus, mis on kerkinud esile mujal Euroopas, on siia jõudnud,” lausus Díaz.

Andaluusia liider kutsus teisi erakondi “ehitama Hispaanias paremäärmusluse vastu tulemüüri”. “Iga erakond peab otsustama, kas ta on paremäärmusluse vastu või hakkab valitsusse pääsemiseks sõltuma selle toetusest,” ütles ta. Seega on sotside kiunumine valla pääsenud ka Hispaanias.

Andaluusia valimised olid esimene tõsisem proovikivi juuni algul ametisse astunud Sáncheze vähemusvalitsusele. Sotsialistidel on 350-kohalises Hispaania parlamendis vaid 84 kohta ning peaminister on hädas riigieelarvele läbiminekuks piisava toetuse kogumisega.

Novembris hoiatas Sánchez, et kui parlament 2019. aasta riigieelarvet vastu ei võta, tulevad ennetähtaegsed valimised. Seni oli Sánchez lubanud olla ametis 2020. aasta korraliste parlamendivalimisteni.

2019. aasta on Hispaania jaoks supervalimiste aasta, kui tulemas kohalikud, regionaal- ja Euroopa Parlamendi valimised ja välistada ei saa ka erakorralisi parlamendivalimisi.

Allikad: AFP-AP-BNS

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused