Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Millesse Eesti ennast seganud on: Malis jätkub sisemine segadus

-
25.05.2021
Missioonisõdurid Malis.
© Scanpix

Väidetavalt läksid Eesti kaitseväelased Prantsusmaa kutsel Malisse demokraatiat tagama, islamismi taltsutama ja massirännet pidurdama, kuid kogu Barkhane missiooni ajal on asjad demokraatia ja muuga Malis ainult hullemaks läinud.

ÜRO peasekretär Antonio Guterres kutsus esmaspäeval üles Mali riigijuhtide vabastamisele. Enne seda levisid uudised, et peaminister Moctar Ouane ja president Bah Ndawi viidi jõuga pealinna Bamako lähedal asuvasse sõjaväebaasi.

“Olen sügavalt mures uudiste pärast Mali üleminekuvalitsuse tsiviiljuhtide kinnipidamisest,” ütles Guterres suhtlusvõrgustikus Twitter.

“Kutsun üles rahule ja nende tingimusteta vabastamisele,” lisas peasekretär.

ÜRO, Euroopa Liit, Aafrika Liit ja Lääne-Aafrika Riikide Majandusühendus (ECOWAS) mõistsid esmaspäeval hukka Malis toimuva.

ÜRO, Aafrika Liidu, ECOWAS-i, EL-i, USA ja Suurbritannia ühisavalduses nõuti poliitikute “kohest ja tingimusteta vabastamist”.

“See, mis juhtus, on väga tõsine. Oleme valmis kaaluma vajalikke meetmeid,” ütles Euroopa Ülemkogu juht Charles Michel ajakirjanikele pärast Euroopa Liidu liidrite tippkohtumist.

Viimastel andmetel ajas sõjaväelased ilmselt vihale midagi, mis seotud ümberkorraldustega valitsuses.

Mali ajutine valitsus määras esmaspäeval ametisse uued ministrid ja võtmeministeeriume juhivad kriitikast hoolimata endiselt riigi armeejuhid.

Kõrged sõjaväelased asuvad uues valitsuses juhtima kaitse,- julgeoleku-, territoriaalhalduse- ning riikliku lepitamise ministeeriume, edastas riigi rahvusringhääling.

Mali missiooni teeb eriti raskeks see, et lisaks otsesele sõjategevusele islamistide vastu tuleb missioonijõududele arvestada ka võimuvõitlusega tsiviilvalitsuse ja sõjaväe vahel ning paljude kohalike vastuseisuga võõrsõdurite kohalviibimisele. (AFP-AP-BNS-UU)