Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mürgine roheenergia: tuulegeneraatorid paiskavad õhku kurja kliimahävitajat

-
25.08.2022
ÜRO raporti üks nõrku külgi on üleminek taastuvenergiale, mis maailma mastaabis on utoopia.
© UU

Energiakriisi lahenduseks pakutav nn roheenergia ei pruugi sugugi olla nii roheline. Nimelt eritavad palju kiidetud tuulegeneraatorid keskkonda äärmiselt kahjulikku kasvuhoonegaasi ja Euroopas on selle reostuse tekitajate hulgas esimesel kohal Saksamaa.

Tegemist on väävelheksafluoriidiga (SF6), mida kasutatakse tuulegeneraatorite valmistamisel ja mis hiljem lekib keskkonda. Saksamaal on kõige rohkem tuuleparke Euroopas, mistõttu on Saksamaal ka SF6 sisaldus välisõhus äärmiselt kõrge.

Valitsustevahelise Kliimamuutuste Nõukogu (IPCC) järgi on SF6 kuri kliimahävitaja – 26,087 korda kahjulikum kui süsinikdioksiid. Tööstusettevõtted peavad aga väävelheksafluoriidi suurepäraseks isoleermaterjaliks. Ehkki kemikaal on paljudes tööstusharudes keelatud, kasutatakse seda siiski väga laialdaselt tuulegeneraatorite valmistamisel. Kui SF6 satub atmosfääri, kulub selle lagunemiseks enam kui 3000 aastat.

Juba 1997. aasta Kyoto protokollis nähti ette, et SF6 emissiooni tuleb piirata. Ehkki kemikaali kasutust ongi järk-järgult piiratud, on see endiselt lubatud elektrooniliste juhtimisseadmete valmistamisel. Kemikaali kasutamise osas puuduvad ka seadusandlikud piirangud, tööstusettevõtted on lihtsalt lubanud vähendada SF6 kasutamist ning tagada aine korralik käitlemine ja neutraliseerimine. Ühtlasi kehtib nõue, et ettevõtted peavad SF6 kasutuse registreerima ja selle kohta aru andma.

Paraku seda siiski ei tehta. Näiteks Saksamaal rikutakse kokkulepet suurelt, selle tõestuseks on õhust võetud proovid. Tagesschau kirjutab, et viimase raporti kohaselt on SF6 tase atmosfääris 50 korda kõrgem, kui võiks eeldada ettevõtete aruandluse põhjal.

SF6 on äärmiselt ohtlik ka inimesele, kuna takistab CO2 väljahingamist. SF6 sissehinganud inimesi võib tabada n-ö CO2 narkoos või hingamise seiskumine.

Äriajakirjale Plusminus antud intervjuus tunnistasid Saksamaa kaks suurimat tuuleturbiinide tootjat, Nordex ja Vestas, et SF6-le ei ole alternatiivi. Nende väitel pääseb atmosfääri vaid väga väike kogus kemikaali ja tuulegeneraatori tööea lõppedes tagatakse SF6 nõuetekohane kõrvaldamine.

Paraku kinnitavad mõõtmisandmed midagi muud, osaliselt ehk ka põhjusel, et tootjad ei tegele vananenud turbiinide käitlusega ise. Sellega peavad tegelema tuulegeneraatorite omanikud ja ilmselt on tunduvalt odavam lasta kemikaalil lihtsalt keskkonda lekkida.

Allikas: Remix News