Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

NATO siseintriigid: Türgi alustab “oma” sõda, survestades sellega kandidaatriike Soomet ja Rootsit

-
24.05.2022
Autokraatne Türgi president Erdogan täristab relvi.
© Scanpix

Türgit on pikemat aega peetud NATO nõrgeimaks lüliks tema suhete pärast Venemaaga ning kehva läbisaamise tõttu teise alliansi liikme Kreekaga, mis võib sõjaolukorras takistada konsensuslike otsuste vastuvõtmist – nüüd tõestab Ankara taas oma ebausaldatavust.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ähvardas Süürias uue sõjalise operatsiooniga, teatasid esmaspäeval uudisteagentuurid AP, Reuters ja Anadolu. Türgi väidab, et tegevuse eesmärk on kaitsta end terrorirühmituse Islamiriik ja relvarühmituse Kurdi Rahvakaitsekomiteed (YPK) eest.

Kurdi rühmituste esinduste tõttu Soomes ja Rootsis on Türgi valmis blokeerima nende kahe riigi vastuvõtmist NATO-sse ja “oma sõja” alustamine Süürias on ilmselge surveavaldus alliansile ja konkreetselt neile riikidele. Eriti ohtlik aga on see, et sellised mängud toimuvad ajal, mil Venemaa on alustamas suurpealetungi Ukrainas Donbassis.

Erdoğan nõudis laupäeval telefonikõnes Rootsi peaministrile Magdalena Anderssonile ja Soome presidendile Sauli Niinistöle, et kumbki riik võtaks konkreetseid meetmeid “terrorirühmituste” toetamise lõpetamiseks, teatas Erdoğani kantselei.

Eriti teravalt süüdistas Ankara Stockholmi keelustatud Kurdistani Töölispartei (PKK) toetamises ja nendega leebe olemises. Ankara ja lääneriigid on liigitanud PKK terroristlikuks organisatsiooniks.

Ankaras tahetakse, et Soome ja Rootsi mõistaksid hukka mitte ainult PKK, vaid ka näiteks Süürias tegutsevad kurdiväed. Paljud lääneriigid on toetanud Süüria Demokraatlikke Jõude (SDF) võitluses terroriorganisatsiooni Islamiriik vastu, mis on suurendanud lõhet Türgi ja teiste NATO riikide vahel. Kurdide YPG moodustab Süüria Demokraatlike Jõudude tuumiku. Türgi näeb sinna kuuluvaid kurdivägesid aga PKK otsese haruna.

Türgi autokraatlik president Erdogan mängib seega oma huvides taas NATO ühtsusega, sundides alliansi või selle kandidaatriike tegema otsuseid, mis oleks kasulikud Türgile. Selline survepoliitika Venemaa agressiooni päevil ei mõju NATO ühtsusele hästi. (BNS-UU)