Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Neli kolleegi tapnud Pariisi noaründaja tegi äärmuslikke avaldusi juba Charlie Hebdo tapatalgu järel

-
07.10.2019
Prantsuse siseminister Christophe Castaner presiikonverentsil.
© ZUMAPRESS.com/Scanpix

Prantsuse siseminister tunnistas pühapäeval möödalaskmisi neli kolleegi tapnud Pariisi politseitöötaja jälgimisel pärast seda, kui uurijad leidsid tõendeid mehe toetusest radikaalsele islamile.

Pariisi politsei peakorteris töötanud arvutiekspert Mickaël Harpon (45) tappis neljapäeval lõuna ajal oma töökohal 33-sentimeetrise kööginoa ja austrinoaga neli inimest. Seejärel lasid Harponi kolleegid ta maha. Martinique’i saarel sündinud mees oli Prantsuse politseis tööl alates 2003. aastast.

Castaner on sattunud kriitika alla esialgse väite tõttu, et Harpon polnud “varem kunagi ühtegi käitumisprobleemi ilmutanud”. Uurijad on sestsaadik välja selgitanud, et Harpon oli kontaktis sunniislami ülikonservatiivse salafismi haru liikmetega.

Ta oli õigustanud “selle religiooni nimel sooritatud kuritegusid”, ütles Prantsuse terroritõrjeprokurör Jean-François Ricard laupäeval.

Prokuröri sõnul muutis mees viimastel kuudel oma riietust ja muutis ka suhtumist naistesse. Ricardi sõnul ei soovinud mees enam riietuda läänemaailma rõivastesse ja hakkas hoiduma teatud kontaktidest naistega.

Pühapäeval ütles siseminister, et Harpon tekitas oma kolleegides ärevust juba 2015. aastal, kui õigustas satiirilehe Charlie Hebdo toimetuses 12 inimest tapnud kahe Al-Qaedale truudust vandunud venna tegevust.

Kuigi politseiametis radikaliseerumiskahtlusi uurinud politseiametnik küsitles hiljem Harponi kolleege, ei tahtnud keegi neist esitada ametlikku kaebust.

“Nähtavasti otsustasid nad kaebust mitte kirjutada. Läbikukkumine leidis aset sel hetkel,” ütles Castaner. “Tema isiklikus toimikus ei olnud midagi, mis oleks viidanud võimalikule radikaliseerumisele. Olnuks meil mingeid märke, oleksime ehk suutnud selle ära hoida.”

Siseminister astub teisipäeval rünnakuga seoses parlamendi luurekomisjoni ette, ütles komisjoni esimees Christian Cambon pühapäeval. “Me kavatseme need möödalaskmised välja selgitada,” lausus ta AFP-le.

Juunis avaldatud raportist, mis käsitles radikaliseerumist riigisektoris, toodi välja 30 võimalikku juhtumit Prantsuse politseijõududes, mis koosnevad 150 000 politseinikust ja 130 000 sandarmist.

Nagu loost selgub, on radikaalne islam imbunud juba ka Prantsusmaa jõustruktuuridesse ja õõnestab neid seestpoolt. (AFP-BNS-UU)

Täiendatud! Terrorioht on Prantsusmaal kerkinud kõrgelt tasemelt väga kõrgele, ütles Prantsuse siseminister Christophe Castaner esmaspäeval usutluses raadiojaamale France Inter.

“Äärmusmeeleolude tugevnemisega seotud asjade uurimise raames toimub kinnipidamisi pea iga päev,” ütles minister. Ta lisas, et 2003. aastast on Prantsuse politsei hoidnud ära 59 terrorirünnakut, sealhulgas kolm neist tänavu.