Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Nii NATO, USA kui ka EL on rahu poolt Ukrainas

-
08.11.2022
Meeleavaldajad Saksamaal
© Scanpix

Midagi pole teha, ükskõik, mis teemal EKRE aseesimees Mart Helme sõna võtab ja ükskõik, millist resonantsi see tema vaenlastes tekitab, tuleb varem või hiljem välja, et ta on õigel teel. Pigem varem.

Kui Mart Helme ajas peavoolu leili arvamisega, et Ukrainas tuleks püüelda rahu poole, sest see sõda võib eskaleeruda tuumasõjani ning laieneda Ukrainast kaugemale, siis hakati keerutama jälle seda vana Putini-plaati.

Tegelikult survestavad Ukrainat rahuläbirääkimistele suur osa maailmast eesotsas NATO, USA ja Euroopa Liiduga, välja arvatud Putin, kelle soov on kurnata Ukrainat ja läänt pikaajalise sõjaga.

NATO ning Euroopa Liit on arutanud võimalikke kõnelusi Vene Föderatsiooniga peale Hersoni vabastamist Ukraina vägede poolt, teatas Itaalia leht La Repubblica. Lehe väitel kardavad lääneriigid Hiina mõju kasvamist Venemaal juhul kui Putini väed Ukrainas lüüa saavad.

NATO ja Euroopa Liidu liikmesriikide juhid on omavahel arutanud võimalikke kõnelusi Venemaaga, kuna Vene väed on lääneriikide hinnangul Ukrainas surve all, vahendas Ukraina leht Ukrainska Pravda. Peale Herson vabastamist saaks pidada läbirääkimisi Ukraina jaoks jõupositsioonilt, hindas Itaalia leht.

Vene väed ei suuda reageerida Ukraina pealetungidele ning on selle asemel asunud Ukraina tsiviiltaristut ründama. Lehe väitel pani võimalike kõneluste mõtte esimesena lauale USA, vahendas ERR. Ilma Hersoni linnata aga kõnelusi pidada ei saa, sest kui pidada kõnelusi praegu, siis see annaks Vene vägedele võimaluse ennast reorganiseerida, hindas Itaalia La Repubblica.

USA administratsioon olevat oma NATO liitlastele rõhutanud seoses Venemaaga kahte aspekti: Venemaa tuumaähvardust ning võimalikku Hiina mõju tugevnemist Venemaal.

Ukrainska Pravda rõhutas Saksa valitsuse esmaspäevast kinnitust, et ainult Kiiev saab otsustada, millal ja millistel tingimustel saavad alata kõnelused Venemaaga, vahendas Der Spiegel.

Saksa valitsuse teade tuli pärast seda, kui pühapäeval ilmnes, et Ameerika Ühendriigid on eraviisiliselt soovitanud Ukraina juhtkonnal näidata oma valmisolekut rahuläbirääkimisteks Venemaaga, et selle abil hoida lääneriikide toetust Kiievile.

USA on eraviisiliselt palunud Ukrainal näidata üles avatust kõnelusteks Venemaaga; asjaga kursis olevate inimeste sõnul ei ole eesmärk suruda Ukrainat läbirääkimistelaua taha, vaid pigem kalkuleeritud katse tagada, et Kiiev säilitaks toetuse riikides, kus valijaskond on mures sõja venimise pärast, kirjutas laupäeval Washington Post.

Seega on siinsetes poliitkiibitsejate poolt putinisimis süüdistatud Mart Helme rääkinud hoopis meie suure liitlase ehk Valge Maja jutupunkte.

Ukraina presidendi nõunik Mõhhailo Podoljak selgitas esmaspäeval Twitteris, et Ukraina pole kunagi keeldunud pidamast kõnelusi Venemaaga. Podoljaki sõnul on Ukraina läbirääkimiste positsioon avalikult teada – esimese sammuna peavad riigist lahkuma Vene väed ja alles siis saab pidada läbirääkimisi.

Podoljaki hinnangul ei ole praegune Vene riigipea Vladimir Putin valmis kõnelusteks, seega ollakse konstruktiivsed ning oodatakse võimalust pidada kõnelusi järgmise Vene riigi juhiga.