Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Olukord Leedu-Valgevene piiril läheb veelgi pinevamaks: kaasatakse ka sõjavägi

-
04.08.2021
Piiril
© Scanpix

Meile ohtlikult lähedal, Leedu ja Valgevene piiril läheb aina tõsisemaks: Leedu kaasab rändekriisi lahendamisse sõjaväe, Valgevene lubab aga olukorda eskaleerida. Leedu on eile keskööst alates tõkestanud Valgevene piiril 180 ebaseadusliku migrandi riikipääsu, ütles Leedu piirivalveameti ülem Rustamas Liubajevas ajakirjanikele. Piirivalvureid abistavad ka sõjaväelased.

Statistikaamet teatas varem, et Leedus viimase ööpäevaga on kinni peetud 185 Valgevenest ebaseaduslikult piiri ületanud migranti. Kokku on sel aastal on Leedus Valgevene piiri lähedal kinni peetud 4026 illegaali, mis on 40 korda rohkem kui mullu kokku.

Leedu siseministeerium kirjutas teisipäeval Facebookis, et omab tõendeid Valgevene ametikandjate seotusest seadusvastase rändega. Kaitseminister Arvydas Anušauskas kinnitas, et piirivalvuritel aitab rändekriisi lahendada sadu sõjaväelasi, kuid täpset arvu ei nimetanud. Siseminister Agnė Bilotaitė allkirjastatud otsus lubab kasutada ebaseaduslike migrantide suhtes psühholoogilist survet ja füüsilist jõudu. Kolmapäeval jõustuvas dokumendis antakse Leedu-Valgevene piiri valvamist tagavatele ja neid abistavatele ametkondadele korraldus migrante riiki mitte lasta ning saata nad otsekohe lähimasse piiripunkti.

Valgevene liider Aleksandr Lukašenko rakendab Leedu peal klassikalist hübriidsõda ning kavatseb olukorda veel eskaleerida, ütles eile diplomaat Jüri Luik.

Ta märkis, et Leedus on tõsine julgeolekukriis ning tegemist on oma olemuselt hübriidsõjaga, mida Lukašenko on alustanud Leedu, kuid laiemalt ka Balti riikide ja kogu Euroopa Liidu vastu.