Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Paljud USA endised senaatorid ja kongresmenid lähevad lobbistidena Hiina luureorganite leivale

-
02.02.2022
Hiina juudajüäänid tuleb Wuhani viirusest desinfitseerida ning need kõlbavad USA senaatoritele ja kongresmenidele küll.
© Scanpix

Konservatiivse mõttekoja Government Accountability Institute (GAI) presidendi ja autori Peter Schweizeri sulest ilmus raamat, milles ta paljastab 23 endise USA senaatori ja kongresmeni tegevuse lobistidena Hiina sõjaväe või luurega seotud ettevõtete heaks.

Raamatus „Red-Handed: How American Elites Get Rich Helping China Win“, kirjutab Schweizer, et pärast kongressist lahkumist liiguvad paljud rahvaesindajad ärimaailma ja hakkavad tegelema lobitööga. Võiks ju eeldada, et nad hakkavad tegelema Ameerika majanduse ja poliitika edendamisega, ent paraku töötavad paljud hoopis Ameerika ühe rivaali, kommunistlikku Hiina heaks.

Schweizer paljastab oma raamatus, kuidas 23 endist kongressiliiget (kusjuures paljud neist kuulusid vabariiklaste ridadesse) tegelevad kongressist lahkumise järel lobitööga Hiina sõjaväe või luureteenistusega seotud ettevõtete heaks.

Esindajatekoja spiiker John Boehner alustas Hiina huvide eest seismist juba spiikerina. 2011. aastal võeti senatis vastu nn valuuta manipuleerimise seadus, mille järgi pidi Hiina hoidma oma valuutakursi kunstlikult madalana, tänu millele oli võimalik suurendada kaupade eksporti. Hiina palkas seaduse blokeerimiseks ühe USA mõjuvõimsaima õigusbüroo Squire Patton Boggsi (SPB). Seadus läks küll senatis läbi häältega 63-35, kuid Boehner blokeeris selle hääletusele jõudmise esindajatekojas, ehkki pea pooled esindajatekoja vabariiklased ja enamus demokraate seadust toetasid. Boehneri väitel oleks seaduse vastuvõtmine toonud kaasa kaubandussõja Hiinaga.

Schweizeri sõnul ei olnud suur üllatus, et Boehner 2015 kongressist lahkus ja asus tööle SPB-s välismaiste klientide strateegilise nõustajana. SPB nõustas Pekingit mitmes olulises „Hiina huvisid ohustavates küsimustes“, näiteks nagu Ameerika poliitika Hong Kongi, Taiwani ja Xinjiangi küsimustes ning inimõiguste, immigratsiooni, kaubanduse ja sanktsioonide teemadel. Samuti nõustas Boehner mitmeid Hiina ettevõtteid.

Senaator Tim Hutchinson, endine senati relvateenistuse komitee liige, tegutseb Hiina tehnoloogiahiiu Alibaba lobistina. Alibaba maksis Hutchinsoni ettevõttele Greenberg Traurig 2020. aastal 200 000 dollarit.

Veel üks Hiina tehnoloogiahiid, Tencent, palkas endale lobistiks endise esindajatekoja väliskomisjoni esimehe Ed Royce’i. Tencent on näiteks WeChati looja. Lisaks tegeleb Tencent ka sõjaliste tehnoloogiate rakenduste arendamisega ja on lähedalt seotud Hiina rahvavabastusarmee ja riikliku julgeoleku ministeeriumiga. 2020. aastal maksis Tencent Royce’ile 330 000 dollarit.

Endine senati enamusliider Trent Lott ja senaator John Breaux on seotud TikToki opereeriva ettevõttega ByteDance. TikToki on laialdaselt kritiseeritud selle privaatsus- ja tsensuurireeglite pärast, samuti on ByteDance’il tihedad sidemed Hiina valitsusega. Schweizer märgib, et TikToki endiste töötajate sõnul on platvormi sisumodereerimine tugevalt mõjutatud Pekingist tulevatest korraldustest.

Endised kongresmenid, senaatorid Norman Coleman ja Joe Lieberman ning esindajatekoja liikmed Jon Christensen ning Connie Mack tegelevad lobitööga ZTE Corporationile, mis on sõjaväega seotud Hiina telekommunikatsiooni ettevõte. Ainuüksi Colemani firma teenis 2019. aastal ZTE esindamise eest 2,94 miljonit dollarit.

Ka Huaweil on tihedad sidemed Hiina sõjaväega. Huawei palgal on endised esindajatekoja liikmed Don Bonker ja Cliff Stearns. Huaweiga liitus 2021. aastal ka endine esindajatekoja liige Lee Terry. USA Föderaalne Kommunikatsioonikomisjon (FCC) on nimetanud Huawei ja ZTE telekommunikatsiooni riistvara riiklikuks julgeolekuohuks.

Lisaks on endised kongresmenid tegelenud lobitööga näiteks Hiina riigile kuuluva keemiaettevõtte Chem China heaks ja järelevalvega tegeleva ettevõtte Hikvision heaks, mille omanikuks on suuresti valitsuse poolt kontrollitud China Electronics Group. Hikvisioni kaameraid ja monitore kasutab Hiina näiteks vangilaagrites uiguuride jälgimiseks. Hikvisioniga oli seotud endine senaator Barbara Boxer (kes hiljem loobus ettevõtte esindamisest avaliku surve tõttu), samuti esindajatekoja liige Rick Boucher.

Kokkuvõtteks kutsub Schweizer oma raamatus üles kehtestama lobitöö keeldu Hiina sõjaväe ja luureteenistusega seotud ettevõtete heaks. Schweizer kirjutab, et ehkki lobitöö iseenesest ei ole halb, ei tähenda see seda, et lobitöö tegemise õigus peaks laienema ka Hiina sõjaväe ja luure heaks töötamisele. „Liiga paljud endised poliitikud teenivad suuri summasid esindades nende [Hiina sõjavägi ja luureteenistus] huve Washingtoni võimukoridorides,“ kirjutab Schweizer.

Allikas: Breitbart