Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Pangandusspetsialistid: maailmamajanduse tervis on aastaid kestnud laenamise järel väga halb

-
26.10.2023
HSBC pank hoiatab suure kriisi eest.
© Scanpix

HSBC panga juht Noel Quinn hoiatas, et maailm on aastaid kestnud laenamise järel jõudnud murdepunktini ja laenumulli lõhkemine tabab pandeemiast ja finantskriisist räsitud riike rängalt. Saudi Araabias toimunud Future Investment Initiative Institute’i tippkohtumisel sõnas maailma ühe suurima panga juht, et praegused laenumäärad ei ole enam jätkusuutlikud.

Maailmamajanduse tervise halvenemise eest on viimasel ajal taas hoiatanud ka mitmed Wall Streeti tipp-pankurid, seda eriti Hamasi terroristide ja Iisraeli vahelise sõja laienemise ohu valguses. „Kui need probleemid jäävad lahendamata, siis pole kahtlustki, et see toob endaga ülemaailmse terrorismiohu suurenemise, mis omakorda toob kaasa suureneva ebakindluse, mis tähendab, et ühiskond on rohkem hirmul ja see mõjutab ka meie majandust,“ kommenteeris rahvusvahelise investeerimisettevõtte Blackrock tegevjuht Larry Fink.

Maailmapanga peaökonomisti asetäitja Ayhan Kose kirjeldas 2010. aastast kogunenud võlakoormust kõige „kiirema, laiapõhjalisema ja laiaulatuslikumana“, mida maailm on seni kogenud. Kose hoiatas, et uued turud on juba n-ö vaikivas võlakriisis, kus valitsused ägavad võlakoorma all ega suuda rahastada avalikke teenuseid.

Noel Quinn omakorda nimetas Euroopat väga aeglase majanduskasvuga regiooniks, lisades et riikides nagu Ühendkuningriik püsivad pikaajalised intressimäärad suure tõenäosusega inflatsiooni ohjamiseks kõrged. „Euroopa suurim väljakutse on lühiajalise ja arvatavasti ka keskpika perioodi majanduskasvu saavutamine,“ ütles Quinn. „Euroopa saab inflatsiooni kontrolli alla, ehkki potentsiaalne teise laine risk püsib, kuna palgainflatsioon on Euroopas, eriti Ühendkuningriigis, endiselt kontrolli alt väljas. Minu arvates oleme kõik näinud kinnitust, kuidas see praegu meie majandusi halvab.“

Ökonomistid on hoiatanud ka selle eest, et Prantsusmaa ja Saksamaa võivad eurotsooni peagi langusesse vedada. Kahes Euroopa suurima majandusega riigis vähenes oktoobris kogu tööstussektori uute tellimuste arv ja Saksamaa teenindusettevõtted teatasid viimase kolme ja poole aasta halvimast müügitulemusest. Ka Prantsusmaal langes tootmine järsult.

See omakorda põhjustas kogu eurotsoonis languse erasektori tootmises, tuues kaasa ka töötajate koondamised.

S&P Globali Euroopa ostujuhtide indeks (PMI) langes viimase 35 kuu madalaimale tasemele (46,5), mis on pandeemia perioodi kõrvale jättes viimase dekaadi suurim langus.

Hamburgi kommertspanga peaökonomist Cyrus de la Rubia sõnul liigub eurotsooni majandus halvast seisust veelgi halvemasse seisu. Citi panga ökonomist Giada Giani aga viitas andmetele, mille kohaselt kahanes eurotsooni majandus septembrile eelnenud kolme kuu jooksul juba 0,3%. „Oktoobris järgnev langus viitab sarnasele kui mitte veelgi sügavamale langusele neljandas kvartalis. See on vastavuses meie prognoosidega eurotsooni majanduslanguse osas, mis on ilmselt juba alanud ja jätkub 2024. aasta alguses,“ rääkis Giani. Ta lisas, et jätkuv laenamine ja nõrgenenud tööturg on tõstnud eurotsooni intressimäärad 4 protsendini.

Allikas: The Telegraph