Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Paul Oja: idanaaber on Soome peale solvunud

-
23.02.2023
Soome-Vene piir. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Venemaa praegune tsaar on osutunud üsna käpardiks oma välispoliitilistes ettevõtmistes. Teisi viimase aja ämbreid me siinkohal kõneaineks ei võta, meenutame ainult kellegi lääne diplomaadi tabavat nendingut, et Putin tahtis saavutada NATO soometumist, sai aga selle asemel Soome NATOstumise. Ja Rootsi oma veel pealekauba.

Selline vastuolu unistuste ja tegelikkuse vahel ajab muidugi mõnel isikul harja punaseks. Esile kerkib taas kord klassikaline Vene küsimus – mis teha? Kuna neil, kes Putini tsaaririigis toimetavad, pole uusi ideid ega loomingulist mõtlemist kusagilt võtta, siis kahmatakse jälle vana lõpuni viledaks kulunud natsitamise järele ja võetakse see kasutusele kui uus ja ajakohane päevasündmuste analüüs.

Vene ajakirja „Natsionalnaja oborona“ peatoimetajal Igor Korottšenkol on sõjaväeline taust kuni NSVL ja VF relvajõudude kindralstaabini välja. Pärast seda, kui ta „kõlblikkusnõuetele mittevastavuse“ tõttu armeest välja löödi, esineb ta Vene meedias tihtipeale sõjanduseksperdina.

21. veebruari Iltalehti teatab, et ühes Rossija 1 kanali vestlussaates 20. veebruaril tõi ta Soome ja Eesti peaministreid rünnates lagedale kogu paketi hallitanud epiteete ajaloo prügikastist. „Russofoobia“, „soov hävitada venelased ja Venemaa“, „raevukas viha Venemaa vastu nagu ajaloolisel senaatoril Joseph McCarthyl“ – ja lõpetuseks leidis „ekspert“, et Marin ja Kallas olevat nagu blondid aaria naised natside kooduslaagrites, kes juute, venelasi ja mustlasi krematooriumidesse saatsid ning et neil olla sama soov – Venemaa ära hävitada.

Venelastele meeldib hirmsasti toda kulunud ja võidunud natsikaarti lehvitada. Toosama „ekspert“ kuulutas juba augustis, et Euroopa maad pole muud kui natsikollaborantide poolt kamandatavad heidikriigid.

Muidugi pole siin välja kuulutatud midagi uut. Toosama Iltalehti on 10. veebruaril avaldanud intervjuu Vene reporteri Kirill Nabutoviga, kes paarkümmend aastat tagasi tehtud dokfilmiga Talvesõjast esmakordselt venelastele tõe avaldas – et Talvesõda oli Stalini räige, kuid ebaõnnestunud agressioon.

Nabutov seletas, et alates Hitlerist on venelaste teadvuses mõistete „vaenlased“ ja „natsid“ vahel olnud võrdusmärk. Praegu on Venemaa peamine vaenlane NATO – järelikult on NATO liikmeks siirduvad soomlased ka natsid või vähemalt tugevasti natside mõju all.

Venemaal on hakatud viimasel ajal natsi-Soome kuvandit üles kruttima. Esitatakse jaburaid väiteid Soome sõjaväelaste tegude kohta Hitleri liitlasena II Maailmasõjas. Mitmed väited pole ilmselt muud kui täielik totrus, kuid venelaste seas leiavad need üldise NATO hüsteeria taustal isegi uskujaid.

Et Putini propagandistide vaeva vähendada, on neile innuga appi hüpanud sallivad ringkonnad Soomes endas. Endine Põlissoomlaste esimees Jussi Halla-aho postitas 19. märtsil 2022 Facebooki sõnumi, kus kirjutas muuhulgas:

„Kui välismaalt jälgida diskussioone Soome akadeemilistes ja poliitilistes ringkondades ning meediaväljaannetes, pole üldse raske saada muljet, et natsism ja fašism on Soomes tõsised poliitilised küsimused. Kui välisriik otsustab hakata kindlustama oma geopoliitilisi huvisid Soomes, siis on tal lihtne esitada kodupublikule lugusid riigist, mis kibedasti denatsifitseerimist igatseb. Argumente selle jaoks pole vaja välja mõelda. Seda materjali toodetakse siin isegi.“

Lähemalt võib Jussi Halla-aho postituse kohta lugeda SIIT

Selliseid sallijaid võib leida ka tänase peaministripartei sotsiaaldemokraatide hulgast. Ajakirjanik Lauri Nurmi värskendab Iltalehti 19. veebruari numbris veidi lugejate mälu partei kunagiste esimeeste mõttelaadi osas, mis Venemaad puudutab.

„SDP välis- ja julgeolekupoliitilise liini määrajateks olid peaaegu 2022. aastani välja sellised isikud nagu Erkki Tuomioja ja Eero Heinäluoma. Tuomioja tegi hulga aastate jooksul kõik, et Soome – vastavalt Venemaa huvidele – ei saaks kunagi demokraatlike riikide kaitseks loodud liidu liikmeks. Heinäluoma võttis vastu aumärgi, mille Putin talle isiklikult oli määranud – seda siis, kui diktaator juba Aleppos sõjakurjategusid tegi.

Sotsiaaldemokraat Paavo Lipponen, kes Soomet kaheksa aastat (1995 – 2003) peaministrina juhtinud oli, otsustas 2010datel rikastuda gaasijuhtmeäris ja asus venelaste verega hangitud raha teenima“

Sellisel taustal on Soome rahva ja peaaegu kõigi poliitikute järsk otsus NATOga ühineda venelastele muidugi kibe pettumus. Soomlastel on selle kohta tark rahvalik ütlemine: Mitä tilaa, sitä saa“.

Mida tellid, seda saad.

Paul Oja