Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Põhiseaduskriisist nördinud Itaalia kavatseb valimised võitnud parteide toetuseks tänavatele tulla

-
30.05.2018
Immigratsioonivastane Liiga kavatseb inimesed protestiks Brüsseli surve vastu tänavatele tuua.
© AFP Photo/ Scanpix

Suur osa Itaalia ühiskonnast on nördinud president Sergio Mattarella otsuse üle jätta valimised võitnud Viie Tähe Liikumine (M5S) ja Liiga ilma seaduslikust õigusest moodustada valitsus, ja seetõttu on riigis oodata laialdasi proteste.

Nii M5S-i liider Luigi Di Maio kui ka Liiga juht Matteo Salvini on presidendi pühapäevase otsuse järel kutsunud oma toetajaid rahumeelselt meelt avaldama — näiteks on plaanis korraldada suur meeleavaldus 2. juunil Roomas.

Vasakliberaalne riigipea Mattarella takistas teatavasti euroskeptilise majandusteadlase Paolo Savona saamist rahandusministriks. Valitsuskoalitsiooni loomises kokku leppinud erakonnad Liiga ja Viie Tähe Liikumine (M5S) kritiseerisid teravalt presidenti ja kutsusid üles talle umbusaldust avaldama. Mattarella tegevust on nimetatud antidemokraatlikuks Brüsseli poolt toetatud riigipöördeks, sest rahva toetatud erakonnad kõrvaldati välisjõu survel võimult.

Praktikas on aga vähetõenäoline, et valimised võitnud erakonnad asuvad pikka ja keerulisse võitlusse presidendi tagandamiseks, sest uutel valimistel võib neid saata edu ja seega on lootust oma senist positsiooni parandada, vahendab ERR. Viimased küsitlused näitavad just Liiga populaarsuse kasvu.

Kulisside taga käivad juba jutud, et Viie Tähe Liikumine teeb veel ühe katse valitsuse moodustamiseks, kusjuures loobutakse Savona kandidatuurist. Samas näib Liiga juht Matteo Salvini toetavat erakorralisi parlamendivalimisi, mida Politico on nimetanud euroreferendumiks.

Igal juhul on Itaalias oodata kuuma suve nii meteoroloogiliselt kui ka poliitiliselt, sest see riik on valinud oma tee ning impeeriumi loov Euroopa Liit võib paanikas käituda haavatud kiskjana.