Poliitiline laetus: Harju maakohtu esimees Meelis Eerik käis Poolas sotsialistlikku kohtusüsteemi kaitsmas

Maailm,
©AFP/Scanpix
Poliitiliselt laetud kohtunikke käis Poolas igast ilmakaarest.

Samal ajal kui eurosaadik Jaak Madison kaitseb Euroopa Parlamendis Poola õigust teha suveräänselt siseriiklikke otsuseid sotsialismiajast pärit kohtusüsteemi reformimiseks, käis liberaalne kohtunik Meelis Eerik poolakate õiguste vastaseid aktsioone toetamas.

Meelis Eeriku poolt ette võetud toetusaktsiooni vastu võib kohe öelda – pole meie asi sekkuda teise suveräänse riigi tegemistesse ja rikkuda sellega kahepoolseid suhteid. Kui Poola kohtusüsteemis on midagi valesti, siis selleks pole kohtunikel vaja poliitikasse lülituda – EL on asjad nagunii üles võtnud.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Poolakatel on õigus oma kodumaal sotsialismi tagajärgedega võidelda. Meelis Eerik aga on protestiaktsioonil osaledes lülitunud sotsialistliku (euroliiduliku) justiitssüsteemi kaitsmisesse.

“Täpselt kolm kuud tagasi toimunud Poola parlamendivalimistel toetas üle 43% poolakatest tänast valitsust ja võimuerakonda. Poolakad olid väga hästi teadlikud justiitsreformi vajalikkusest ja sisust, mis sai alguse juba kolm aastat tagasi. /…/ Lisaks on paljud kriitikutest kohtunikud väitnud, et nad on andnud vande teenida Poola õigussüsteemi, kuigi tegelikult on reformist puudutatud kohtunikud andnud oma vande sotsialistlikule Poolale ja sellest ka tuleneb põhjus reformi vajaduseks,” ütles Jaak Madison oma europarlamendis peetud kõnes.

Madison lõpetas oma kõne seisukohaga, et Euroopa Parlament on kahepalgeline ja silmakirjalik rääkides väärtustest ja õigusriiklusest: “Siin kritiseeritakse Poolat, kuna see soovib uuendada kohtusüsteemi ja vabaneda kommunismiaja pärandist, kuid meie enda saalis siin täna ülistati kommunismi, Nõukogude Liitu ja Punaarmeed!”

EPL vahendab Meelis Eerikut: „Meile saatis läkituse Iirimaa ülemkohtu esimees, kes ütles õigesti, et kohtunikud peavad hoiduma igasugusest poliitilisest tegevusest. Ja tõepoolest, peavadki hoiduma. Kohtunikud ei tegele poliitikaga,” ütles Eerik, kuid lisas olulise „aga”. „Aga samal ajal peavad kohtunikud seisma kohtute sõltumatuse ja iseseisvuse eest.”

Tuleb välja, et üritus organiseeriti väljaspoolt Poolat. Poliitiliselt laetud kohtunikud väidavad seejuures, et “kohtunikud peavad hoiduma igasugusest poliitilisest tegevusest”, lisades paraku “aga”.

Meelis Eerik peaks teadma, et kõik, mis eelneb sõnale “aga”, kaotab pärast seda sõna tähtsuse ja mõtte – seega on need kohtunikud poliitikasse sekkunud.

„Mõned aastad tagasi poleks keegi pidanud mõeldavaks, et selline aktsioon võib aset leida. See oli tõesti esmakordne. Kui küsisin teiste riikide vanematelt kolleegidelt, kas midagi sellist on varem toimunud, siis vastus oli eitav,” märkis Eerik.

Rõhk ongi lausejupil –  “mõned aastad tagasi poleks keegi pidanud mõeldavaks, et selline aktsioon võib aset leida.” See tähendab, et mõne aasta eest poleks kohtunike sekkumine poliitikasse võimalik olnud – aga totalitariseeruvas Euroopa Liidus näib see võimalik olevat.

Eesti Päevaleht vahendab veel: “Kohtunik Meelis Eeriku sõnul on Eesti õigusriigi olukord päris hea. „Ma väidan, et Eesti on õigusriik.””

Enam ei ole meie õigusriigi olukord hea – kes ütleb, et pärast seda, kui kohtunikud sekkusid Poola poliitikasse, ei sekku nad Eesti omasse?

3 commentsOn Poliitiline laetus: Harju maakohtu esimees Meelis Eerik käis Poolas sotsialistlikku kohtusüsteemi kaitsmas

 • Avatar
  Arhipelaag Gulaag

  Kui sotsialistlik kohtusüsteem ja selles osalevad kohtunikud on nii head ja õiglased, et neid tasub lausa väljavahetamise ja pensionile saatmise eest teise riiki kaitsma minna , siis miks ka nemad II maailmasõja järel Nürnbergi Tribunali ette saadeti ja seal süüdi mõisteti ?

 • Avatar

  Miks meie “kohtunik” sekkub teise väidetavalt suveräänse riigi siseasjadesse?

 • Avatar

  Selliste kohtunike “pead peavad veerema”. Enam ei saa olla erapooletust kui osaletakse poliitaktsioonidel, sekkudes iseseisva riigi siseasjadesse. (hämmastav veel, et kogu see aktsioon oli korraldatud kolmandate osapoolte poolt väljaspoolt Poolat). Samuti kohtunik, kes veel räägib Eesti mõistes õigusriigist ei adu tegelikku olukorda ning on poliitiliselt kallutatud. (Krossi juhtum, Tarandi juhtum jms ei oleks õigusriigis võimalikd)

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused