Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Politico: USA soovitab Ukrainal Nord Streami asjus suu kinni pidada

-
21.07.2021
Putin on gaasijuhtme Nord Stream 2 osas endale liitlased leidnud.
© Scanpix

Bideni-USA läheneb koos Saksamaaga Venemaale ning kaugeneb senistest liitlastest, sealhulgas Ukrainast.

USA valitsus peab Saksamaaga pingelisi läbirääkimisi Nord Stream 2 torujuhtme üle ja nõuab, et Vene-Saksa gaasitoru häälekas vastane Ukraina suu peaks, kirjutab veebiväljaanne Politico.

USA ametnikud on andnud märku, et on loobunud Nord Stream 2 projekti takistamisest ja peavad nüüd Saksamaaga läbirääkimisi, et leppida kokku võimalikult väikestes kahjudes. Samal ajal manitsetakse Ukrainat suu pidama ja eeldatavat kokkulepet Saksamaaga mitte kritiseerima, rääkisid vestlustega kursis inimesed Politicole.

USA ametnikud hoiatavad, et avalik vastuseis kokkuleppele Saksamaaga võib kahjustada Washingtoni-Kiievi suhteid, vihjasid allikad. Ametnikud keelitavad ukrainlasi mitte arutama USA ja Saksamaa võimalikke plaane kongressiga.

Kõrge Washingtoni ametnik lükkas aga need väited tagasi ja ütles, et asjad ei ole nii mustvalged, kui esmapilgul paistavad, kuid keeldus USA ja Ukraina ametnike vestluste üksikasju avaldamast.

Ühendriikide läbirääkijad ja diplomaadid on andnud märku, et on loobunud takistamast maagaasi Venemaalt Saksamaale toimetava torujuhtme Nord Stream 2 lõpliku väljaehitamist. Nad püüavad rahustada torujuhtme valmimisega enim kaotavat Ukrainat ja taastada suhteid Saksamaaga, kes on Nord Streami suurim toetaja.

Käimasolevate kõnelustega püütakse minimeerida Nord Streamist tulenevat ohtu Ukrainale ja Euroopa energiajulgeolekule, ütles USA ametnik Politicole. Ameerika ja Saksa ametnikud peavad kõnelusi torujuhtme ja selle mõju üle Ukrainale, lisas ta. Püütakse vähendada kahju, mida see toob noorele demokraatiale.

USA välisminister Antony Blinken ütles juunis, et torujuhtme lõpetamise vastu ei saa ja Venemaale kehtestatud sanktsioonidega ei ole seda võimalik takistada. USA valitsuse seisukohta ei jaga aga suur osa kongressist ning Ukraina valitsus ja paljud Ida-Euroopa riigid, kes on viimase ajani lootnud, et Ühendriikide sekkumisega suudetakse lõpusirgele jõudnud Nord Stream 2 ehitus siiski peatada.

Olukorra üksikasjad hakkasid Kapitooliumil ringlema esmaspäeva õhtul, edastas neli olukorraga kursis inimest, nende seas kongressiallikas. USA ametnikud survestavad Ukrainat loobuma kriitikast ameeriklaste ja sakslaste kokkuleppe aadressil, mis võib kohata märkimisväärset vastuseisu.

Ukraina presidendile Volodõmõr Zelenskõile lähedase allika sõnul on Kiiev seisukohal, et USA sanktsioonidega oleks võimalik projekti peatada, kui Bideni valitsus kasutanuks neid ehitus- ja sertifitseerimisfaasis. Allika sõnul on Kiiev endiselt otsustavalt torujuhtme vastu.

USA-Saksa kokkuleppe kriitikute sõnul teenib torujuhe Venemaa huve ning kahjustab Washingtoni ja Kiievi suhteid. “On ebavõrdne ja ebaõiglane, et Venemaa saab tohutut kasu, aga Ukrainat nuheldakse kriitika tõttu,” ütles Euroopa poliitikaanalüüsi keskuse president Alina Poljakova. “On 100 protsenti kindel, et kui Trump oleks nii teinud, satuksid kõik marru.”

Bideni valitsus on määranud Zelenskõile kuupäeva, mil ta võib sel suvel Valges Majas presidendiga kohtuda, ütles kõrge valitsusametnik. (BNS)