Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Poola andis EL-i õigusriigi teemalised süüdistused konstitutsioonikohtusse

-
24.12.2021
Poola on üks neist riikidest, kes soovib suveräänsete maade liitu, mitte föderatsiooni. Pilt on illustratiivne.
© UU

Poola justiitsminister Zbigniew Ziobro palus neljapäeval Poola kohtul otsustada, kas mehhanism, mis seob Euroopa Liidu rahastuse Brüsseli diktaadi järgse “õigusriigi” põhimõttega, on kooskõlas riigi põhiseadusega.

Tegemist on järjekordse etapiga Varssavi ja Brüsseli tülis, mille põhjuseks on Poola väidetav taganemine EL-i demokraatianormidest.

Brüssel peab selle tõttu juba praegu kinni Poola osa EL-i 800 miljardi euro suurusest pandeemiast taastumise fondist.

“Euroopa tingimuslikkuse mehhanism on olemuselt väga ohtlik. See võimaldab Euroopa Komisjonil kasutada suvalistel poliitiliselt kontrollimatutel põhjustel väljapressimist ja isegi äärmuslikku majandusvägivalda,” ütles Ziobro ajakirjanikele.

“Sellepärast annan ma asja Poola konstitutsioonikohtusse,” lisas justiitsminister, kes on üksiti ka Poola peaprokurör.

Poola ja Ungari on esitanud mehhanismi kohta kaebuse Euroopa Kohtule (ECJ). Otsust on oodata järgmise aasta algul.

Poola valitsevad rahvuslased on tänavu konstitutsioonikohtusse andnud veel mitu EL-iga seotud küsimust.

Juulis otsustas kohus, et ECJ-i meetmed Poola kohtureformi vastu ei ole kooskõlas põhiseadusega, oktoobris vaidlustati EL-i seaduste ülimuslikkus Poola seaduste ees.

EL teatas kolmapäeval, et astub survestavaid samme Poola vastu Euroopa Liidu seaduste ignoreerimise ning Poola kohtusüsteemi väidetava õõnestamise eest.

Komisjoni majandusvolinik Paolo Gentiloni ütles, et Poola konstitutsioonikohus ei vastavat enam seadusega loodud sõltumatu ja erapooletu kohtu nõuetele, nagu näeb ette EL-i alusseadus. Seega võtab EL endale õiguse tühistada liikmesriigi justiitssüsteemi. (BNS-UU)