Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Poola annab jõuliselt teada: ta ei muutu Brüsseli ripatsiks nagu oldi Nõukogude ajal Moskva oma

21.10.2020
Poola võimuerakonna juht ja asepeaminister Jarosław Kaczyński.
© Scanpix

Poola valitseva partei Õigus ja Õiglus (PiS) juht Jarosław Kaczyński kinnitas, et Poola ei allu Euroopa Liidu väljapressimisele loobuda oma identiteedist ja vabadusest.

Asepeaminister Kaczyński on Poola üks mõjukamaid poliitikuid ja juhib parteid, mille liikmed on nii Poola peaminister Mateusz Morawiecki kui ka Poola president Andrzej Duda. Kaczyński avaldus oli mõeldud vastusena Euroopa Liidu institutsioonide ja selle juhtriikide vasakliberaalsete valitsuste survele panna Poola loobuma oma konservatiivsest poliitikast.

PiS ei ole nõus kohustuslike migratsioonikvootidega, mida EL on juba pikka aega püüdnud liikmesriikidele peale suruda, samuti tegeleb Poola valitsus justiitsreformiga, vabanemaks kommunistliku režiimi ajal välja kujunenud ideoloogilisest ja korrumpeerunud kohtuvõimust.

Nüüd on EL ja Lääne-Euroopa valitsused alustanud survestamist, et siduda EL-i rahastus nn õigusriigi põhimõtetest kinnipidamisega. Euroopa Parlamendi asepresident Katarina Barley soovitas intervjuus Saksa raadiole, et Poola ja Ungari tuleks jätta „rahaliselt nälga“ ning sundida neid niimoodi alluma.

Kaczyński aga hoiatab, et Poola valitsus on selliste taktikate kasutuselevõtu puhul valmis reageerima väga äärmuslikult – vetostama EL-i eelarve ja koroonaviiruse toetusfondi rahastuse.

„Me kaitseme oma identiteeti, vabadust ja suveräänsust iga hinnaga. Me ei allu rahalisele väljapressimisele,“ teatas Kaczyński. „Kui meie ähvardamise ja väljapressimisega jätkatakse, siis kaitseme kindlalt Poola jaoks eluliselt tähtsaid huve. Veto. Non possumus,“ lisas ta ja tõotas, et just nii käitutakse kõigiga, kes üritavad Poolat väljapressimisele allutada.

Kaczyński võrdles praegust olukorda külma sõja ajal kogetud nukuvalitsuse tegevusega. Sel ajal oli Poolal võimalik jääda Nõukogude Liidust välja ning säilitada teatud piirini oma kristlik identiteet, kuid oli siiski Moskva karmikäelise kontrolli all ja kiriku suhtes pandi toime süstemaatilisi represseerimisi.

Poolal on juba olnud vaidlus EL-iga abielu seaduses määratletud definitsiooni üle, mis ütleb, et abielu on mehe ja naise vaheline liit. Samuti on Poola vastu lapsendamisõiguse andmisele samasoolistele paaridele. Lisaks on karmilt kritiseeritud Poola nn LGBT ideoloogiavabu piirkondi. Vasakliberaalid ja välismeedia räägivad neist piirkondadest, kui samasoolistele keelatud aladest, mis aga ei vasta tõele. Keelatud on vaid LGBT ideoloogia koolides ja teistes lasteasutustes.

Poola konservatiivsed poliitikud on viidanud asjaolule, et ilmselt soovivad Brüsseli ja Saksamaa poliitikud karistada Poolat muuhulgas ka kriitika eest, mida riik on teinud Nord Stream 2 gaasiprojekti suunal.

Allikad: Breitbart, Poland Daily