Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Poola justiitsminister: Euroopa Kohtu otsus on absurdne ja poliitiliselt laetud

-
08.04.2020
Poola justiitsminister Zbigniew Ziobro.
© Scanpix

Poola justiitsminister kritiseerib Euroopa Kohtu otsust, mille kohaselt olevat Poola, Ungari ja Tšehhi Vabariik rikkunud Brüsseli poolt neile määratud varjupaigataotlejate vastuvõtmisest keeldudes EL-i seadusi.

“Mõned ELi institutsioonid on tegelikkusest täielikult eemaldunud,” ütles minister Zbigniew Ziobro pühapäeval. “Poola tegi pagulaste vastuvõtmisest keeldudes õigesti. Kaitsesime oma suveräänsust islamikultuuri sissetungi eest, mille Brüssel meile kehtestas,” jätkas justiitsminister.

EL-i ümberasustamisprogrammi kohaselt pidanuks Poola vastu võtma 7082, Tšehhi Vabariik 2691 ja Ungari 1294 peamiselt Süüria, Iraagi ja Eritrea varjupaigataotlejat, kes olid jõudnud Kreekasse ja Itaaliasse. Stiimulina pakuti EL-i riikidele kindlasummalist toetust 6000 eurot iga vastuvõetud varjupaigataotleja kohta.

Poola ja Ungari ei võtnud vastu ühtki ümberasustatavat varjupaigataotlejat, Tšehhi Vabariik võttis 12. Riigid põhjendasid oma keeldumist muu hulgas sisejulgeoleku võimaliku halvenemisega.

Ehkki riigid põhjendasid oma positsiooni, algatas Euroopa Komisjon kolme Kesk-Euroopa riigi vastu kohtumenetluse. 2017. aasta detsembris alanud protsessil tehti otsus eelmisel nädalal, mille kohaselt kolm riiki ei olevat täitnud oma kohustusi.

Seaduse ja õigluse partei (Prawo i Sprawiedliwość, PiS) pressiesindaja Piotr Müller meenutas, et ehkki ka mitmed teised EL-i liikmesriigid ei olnud ümberasustamisprogrammi järginud, oli kohtu alla antud vaid kolm Kesk-Euroopa riiki.

Poola saadik EL-i juures Ryszard Czarnecki (PiS) nõustus Piotr Mülleriga, lisades, et  EL otsus on tõendiks Euroopa Liidu sügavast lõhestumisest.

Minister Ziobro tõi telekanali TVP saates välja, et Euroopa Kohtu otsus on absurdne ja sellel on poliitiline varjund. Justiitsministri sõnul ei kohusta EL-i lepingud liikmesriike varjupaigataotlejate kvoote aktsepteerima.