Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Poola lubab EL-i survestava rändepakti rahvahääletusele panna

15.06.2023
Ukrainlastest üleujutatud Poola ei soovi endale lisaks veel ka Vahemere paadirändlejaid võtta.
© Scanpix

Poola korraldab referendumi Euroopa Liidu põgenike vastuvõtmise leppe üle, lubas neljapäeval valitsuspartei esimees Jarosław Kaczyński.

Eelmisel nädalal saavutatud esialgse kokkuleppe järgi vaatab EL läbi varjupaigataotlejate ja migrantide vastuvõtmise reeglid, et koormat riikide vahel “õiglasemalt” jagada.

Leppes nõutakse EL-i riikidelt üksteise kohustuslikku aitamist. Neil, kes keelduvad teistelt varjupaigataotlejaid üle võtmast, tuleb maksta iga inimese kohta 20 000 eurot Brüsseli hallatavasse fondi.

Poola ja Ungari hääletasid ettepaneku vastu ning Varssavi parempoolne valitsus mõistis ümberpaigutamise skeemi hukka.

“Me ei nõustu sellega, nagu ei nõustu ka poola rahvas, ja see tuleb panna rahvahääletusele… ja me korraldame sellise hääletuse,” ütles Kaczyński neljapäeval parlamendis.

“Poola rahvas peab selles asjas oma sõna ütlema,” lisas ta debatis EL-i kokkuleppe üle.

Poola on võtnud vastu üle miljoni sõja eest põgenenud ukrainlase ja võimud ei ole nõus võtma Kreekalt või Itaalialt üle sinna Vahemere paadirändega saabunud migrante.

“See ei ole rändepakt, see on diktaat, mille eesmärk on Euroopa kultuuriline muutmine,” ütles peaminister Mateusz Morawiecki rahvaesindajatele.

“See on seim, mitte bundestag, ning meil on täielik õigus ja kohustus hääletada Poola huve silmas pidades,” rõhutas ta.

“Meie, poolakad, teame suurepäraselt, mis on kaastunne ja solidaarsus. Mitte keegi ei tule meile solidaarsust õpetama, eriti mitte sakslased,” lisas ta.

Poolas on sel aastal parlamendivalimised, mille eel juhib valitsev Seaduse ja Õigluse partei arvamusküsitlustes ülekaalukalt liberaalse opositsioonibloki Kodanike Koalitsioon ees.

Eesti sotsist siseminister Lauri Läänemets kiitis Brüsseli rändeleppe heaks. (AFP-BNS-UU)