Poola lubab Eurooopa Liidu “ultimaatumi” tagasi lükata

Poland Protests

Poola parempoolne peaminister Beata Szydło vandus reedel, et riik ei anna iial järele Euroopa Liidu “ultimaatumile”, ja süüdistas mõnesid Euroopa Komisjonis EL-i hävitamise soovis.

EK on andnud Poolale esmaspäevani aega tühistada ümberkorraldused konstitutsioonikohtus, mis on Varssavi ja Brüsseli vahekorra teravaks muutnud.

“Poola ei alistu iial ühelegi ultimaatumile,” ütles Szydło parlamendis. “Euroopa Komisjonis on mõned, kes on valmis pigem Euroopa Liidu hävitama, kui nägema seda arenevana.”

Euroopa Komisjon ähvardas nädala algul sekkuda, kui Poola ise õigusriigi põhimõtteid maksma ei pane.

“Kui 23. maiks märgatavat edu saavutatud ei ole, on asepresident (Frans Timmermans) volitatud võtma vastu esialgse hinnangu õigusriigi olukorrale,” ütles komisjon kolmapäeval.

Mida arvamus õigusriigi olukorrast Poolas täpselt sisaldab, ei ole teada, aga kui Varssavi esiletoodud probleeme ei lahenda, võib ta jääda ilma hääleõigusest EL-i ministrite nõukogus.

Szydło parempoolne Seaduse ja Õigluse (PiS) valitsus viis riigi poliitilisse kriisi detsembris konstitusioonikohtu reformiga, mille peale käivitas Euroopa Komisjon jaanuaris uurimise, et välja selgitada, kas muudatused, mis kriitikute väitel ohustavad kohtu sõltumatust, rikuvad EL-i demokraatiareegleid ja nõuavad karistusmeetmete rakendamist.

BNS

Foto: Euroopa Liidu vastane protest Varssavis (AP, Scanpix)

 

Kommentaarid

3 kommentaari loole “Poola lubab Eurooopa Liidu “ultimaatumi” tagasi lükata

 1. Avatar
  René kirjutas:

  Kui Poola nn opositsioon konstitutsioonikohtu liikmeid enne valimisi välja vahetas, siis neuroliidu bürokraatide jaoks oli see demokraatlik kui aga PiS vahetas välja 2(!) liiget, siis enam ei olnud. Sedasorti silmakirjalikkus teeb euroopa uusaadlile järjekordselt au….

 2. Avatar
  Leo Viller kirjutas:

  Iisrael loodi kui juutide rahvusriik ja ka tänapäeval käsitlevad Iisraeli poliitilised juhid seda riiki rahvusriigina. Katse mõningate Euroopa poliitiliste ringkondade poolt likvideerida Euroopas rahvuslus viib aga parimal juhul Euroopa Liidu lagunemisele

 3. Avatar
  Marika Tuisk kirjutas:

  Iga tervik on seda tugevam, mida tugevamad ja isemõtlevamad on kõik terviku üksikosad.

Kommenteerimine on suletud