Poola peaminister: me oleme piisavalt jõukad ja saame hakkama ka Euroopa Liidu toetusrahadeta

Maailm,
- Updated
©Scanpix
Poola peaminister Mateusz Morawiecki.

Poola on piisavalt jõukas, et saada hakkama ka ilma Euroopa Liidu toetusrahadeta, ütles Poola peaminister Mateusz Morawiecki teisipäeval pärast Euroopa Parlamendis toimunud debatti. Brüsseli ja Varssavi vahelisest konfliktist ajendatud arutelu teemal „Õigusriigi kriis Poolas ja ELi õiguse ülimuslikkus“ oli tuline ning Poola peaministri sõnum väga selge.

„Poola esitas oma riikliku taastamiskava õigeaegselt ja see kiideti heaks vastavalt ajakavale. Nüüd eeldame, et see võetakse vastu Euroopa Komisjoni enda poolt paika pandud regulatsioonide alusel,“ ütles Morawiecki pärast debatti Poola uudistekanalile TVP Info. „Juhul kui Poola vastu püütakse kasutada rahalist väljapressimist, siis reageerime sellele loominguliselt ja paindlikult, ilma et konkreetsed projektid pooleli jääksid.“

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Morawiecki sõnul on Poola valitsus väga hästi teadlik sellest, et Brüsselis ei suhtu mitte keegi Poolasse hästi, mistõttu käivitati suvel investeerimisprogramm (Polish Deal). Ta mainis, et paljud Poola omavalitsused on fondiga liitunud ja programm ei ole seotud ELi rahastusega. „See näitab, kui hoogsalt on Poola majandus viimastel aastatel kasvanud. Poolal on võimalik viia riigieelarve rahadega läbi ambitsioonikaid taristuprojekte tervishoius, hariduses, digitaliseerimises ja veel palju muud.“

Teisipäevasel europarlamendi debatil osales ka Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, kelle sõnul on õigusriigi põhimõte see, mis hoiab ELi koos. „See on meie ühtsuse alus. On oluline kaitsta väärtusi, millel meie liit rajaneb: demokraatia, vabadus, võrdsus ja inimõiguste austamine,“ ütles von der Leyen.

Lisaks teatas ta, et komisjon kavatseb tegutseda. „Ja meie võimalused on teada. Esimeseks võimaluseks on kohtusse minek, kus me vaidlustame seaduslikult Poola konstitutsioonikohtu otsuse,“ viidates sellega Poola konstitutsioonikohtu otsusele, mille järgi on osa Euroopa Liidu lepingutest vastuolus Poola põhiseadusega ja et Poola põhiseadus on EL-i õiguse suhtes ülimuslik. Teise võimalusena võidakse kasutada tingimuslikkuse mehhanismi ja teisi rahalisi meetmeid. ELi taasteplaanist peaks Poola saama umbes 58 miljardit eurot.

Allikas: Remix News

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused