Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Poola professor: mitte ainult Kreml ei taasta impeeriumi, vaid läbi Euroopa Liidu ka Saksamaa

-
24.12.2021
Saksamaal hakkavad uut impeeriumi looma natside asemel äärmusvasakpoolsed.
© Scanpix

Poola professor M. Ryba väidab, et mitte ainult Vene impeerium ei taasta end, vaid ka Saksa impeerium Euroopa Liidu sildi all.

“Radikaalsed ringkonnad tulid Saksamaal võimule juba ammu. Nad ei ole natsid, vaid seksuaal-, soo- või rohelised revolutsionäärid. Nad lükkavad ümber kõik loodusseadused ja üritavad seda Brüsseli kaudu kõigile neid ümbritsevatele riikidele peale suruda. Mitte ainult Vene impeerium ei ehita ennast uuesti üles. Samuti ehitatakse üles Saksa impeerium Euroopa Liidu nime all. See on sama tugev ja kasvav oht,” rõhutas prof. Mieczysław Ryba, ajaloolane ja politoloog, Toruńi sotsiaal- ja meediakultuuri akadeemia õppejõud, TV Trwami saates “Poola vaatenurk”.

Poola geopoliitiline olukord on murettekitav, sest endiselt on kriis Poola-Valgevene piiril ja Venemaa väed kogunevad Ukraina piirile. Kas see on eelmise sajandi ajaloo kordus?

“Ohud, mida me täna kogeme, on teatud mõttes ajaloo kordumine, kuid need pole kõik identsed. Analoogiad on seotud Poola asukohaga (…) Saksamaa ja Venemaa vahel. Ameeriklased on suures osas Euroopast välja tõmbumas ja seejärel mobiliseeruvad traditsioonilised jõud. Peame sellega tegelema. Kesk-Euroopa, sealhulgas Poola, on nn purustamistsoon Saksamaa ja Venemaa vahel. Selleks, et mitte olla see hävinguvöönd, peab arendama oma jõudu,” rõhutas prof. Mieczysław Ryba.

Politoloog tõi välja, et kaasaegne maailm ei nõua antud ala sõjalist okupeerimist – riiki saab ära kasutada, olemata formaalselt selle okupant.

“Hetkel on Saksamaa poliitikas tegemist väga tugeva viitega Bismarcki poliitikale ehk jäigale kokkuleppele Venemaaga olulistes küsimustes. Muuhulgas saab “rahvusvaheliste mõistatuste” abil panna meie riigile talumatuid koormusi (…). Nord Stream II on katse Kesk-Euroopast mööda minna ja see energiaklambritesse sulgeda, eriti kuna Saksamaa kavandab programmi “Fit for 55″ ehk nullheitega Euroopa majanduse ülesehitamist. Emissioonivaba muidugi saab see olema – see tähendab ilma söeta. Peamine energiaallikas on vesinik (toodetakse gaasiga ja eraldab seega süsinikdioksiidi). Küsimus on vaid vaesuses ja energias tähendab see Kesk-Euroopat ja Ukrainat ilma Vene gaasita, sest sellest läheb nüüd Nord Streami mööda ja Poola nõrgeneb, kui arvestada Brüsseli kavandatud söeenergeetika lammutamist ja Saksamaast täieliku energiasõltuvusse viimist. Siis on meil tõesti konkreetne arusaam Ribbentropi-Molotovi paktist ehk mõjusfääri jagamisest Bugi jõel,” selgitas ajaloolane.

Professor Mieczysław Ryba juhtis tähelepanu sellele, et Venemaa püüab alati ehitada impeeriumi ja võib seda saavutada Kesk-Euroopa arvelt, kuid mitte tingimata samade vahenditega, nagu seda tehti nõukogude ajal.

“Putin tahaks taastada oma domineerimise Ukrainas, nagu see on praegu Valgevenes, ja seejärel – Poola arvelt, sest seda eeldab geopoliitika – Euroopa jõudude tasakaalu mängus, vastandumiseks Saksamaale. Ta tahab kehtestada kindla korra, mille alusel pakuks Saksamaale ehk kogu Euroopa Liidule Venemaa olemist selle pusle relvastatud käeks (Venemaal on sõjavägi, Saksamaal mitte), vastutasuks moodsate tehnoloogiate, majanduskoostöö eest ja tooraine vaba müügi eest Kremlile. See on impeeriumi ülesehitamine, lihtsalt mitte selles mõttes, nagu me teame 20. sajandist. Nüüd tegeleme tänapäevaste domineerimismeetoditega,” rõhutas ta.

Professor juhtis tähelepanu ka läänest Poolale voogavale ohule.

“Mitte ainult Vene impeerium ei ehita ennast uuesti üles. Samuti ehitatakse üles Saksa impeeriumi Euroopa Liidu nime all. See on sama tugev ja kasvav oht, sest Saksamaal on tohutult palju võimalusi erinevate hoobade kaudu mõjutada paljusid asju Poolas, olgu see siis Saksamaal ankurdatud erakondade, ühenduste ja sihtasutuste kaudu või ärivaldkonnas. See on suur probleem. Kui luuakse superriik või uus impeerium, siis see surub paraku “perifeeriad” ääremaale ega arvesta nende huvidega. USA on sellega nõus, seega otsustaks Poola saatuse vaid Saksa-Vene pakt,” selgitas politoloog.

Professor rääkis, et radikaalsed ringkonnad on Saksamaal juba ammu võimule tulnud ja neil on teistsugune ideoloogiline mõõde kui eelmisel sajandil.

“Nad ei ole natsid, vaid seksuaal-, soo- või rohelised revolutsionäärid. Need on väga radikaalsed ringkonnad. Mõned usuvad, et see neomarksism oma olemuslikus mõttes on isegi ohtlikum kui varem tuntud marksism,” lisas Ryba.

Radio Marija