Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Poola tahab oma energiaettevõtted hiigelkasumeid rahvaga jagama panna

-
16.11.2022
Poola energiakompleks Bogatynias.
© Scanpix

Poola peaminister Mateusz Morawiecki teatas hiljuti, et tahab seada kasumilimiidi Poola energiaettevõtetele. Suvest alates on energiaettevõtted teeninud väga suuri kasumeid, ent Morawiecki plaani kohaselt jääks nende kasum 2023. aastal vaid veidi üle nulli.

Energiaettevõtted peaksid küll arusaadavalt säilitama maksujõulisuse, kuid Morawiecki arvates ei tohiks seda teha Poola inimeste heaolu arvelt.

„Toetan igati, et energiaettevõtete tegevuskulud saaksid järgmisel aastal täielikult kaetud, investeerimiskulud kaetud, aga nende kasum peaks olema minimaalne,“ ütles Morawiecki. „Seda põhjusel, et olen ühiskonna poolel, kõigi poolakate poolel.“ Morawiecki eeldab, et energiahindade n-ö külmutamise tulemusel väheneb energia- ja kaevandusettevõtete hiigelkasum. Ühtlasi tahab ta piirata investeeringuid ja võimaldada vaid „kõige vajalikumaid investeeringuid elektrisüsteemi“.

Poola riik on teinud rahalisi investeeringuid paljudesse Poola suurtesse energiaettevõtetesse. Peaministri kommentaari järel tabas nende ettevõtete aktsiaid Varssavi börsil järsk langus, ehkki hiljem olukord osaliselt taastus.

Morawiecki sõnul on ta sel teemal juba rääkinud ka kliima- ja keskkonnaministri Anna Moskvaga ning riigihalduse ministri Jacek Sasiniga. Moskva sõnul avalikustatakse peagi kasumimarginaalide piirmäärad ja investeeringutoetuste suurused. Riigipoolne toetus peaks võimaldama energiaettevõtetel jätkata uurimis- ja arenguinvesteeringutega. Ministrite sõnul on tegemist kriisiaastaga ja riik peab tagama oma elanike ellujäämise.

Energiahinnad on viimase aastaga kerkinud kogu Euroopas ja paljude riikide valitsused on tulnud välja erinevate toetusmeetmetega nii elanikele kui ka ettevõtetele. Poola on olnud selles osas üks aktiivsemaid. Majapidamistele on ette nähud toetused kütmiseks mõeldud söe ostmiseks, samuti on söele ja elektrile kehtestatud hinnalagi.

Ent ka neist meetmetest hoolimata on energiaettevõtted teeninud 2022. aasta jooksul tohutut kasumit, kõige enam on teeninud Tauron, mille kasum on aastaga tõusnud 65%. Morawiecki plaani õnnestumisel saab see kuldne aeg Poola energiaettevõtete jaoks läbi.

Allikas: The European Conservative