Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Poola vasakliberaalide arvates on Valgevene hübriidsõda pidurdav piiritara inimõiguste rikkumine

-
20.02.2022
Poola vasakliberaalid on mures, et migrantidel tuleb liiga kõrgele ronida.
© Scanpix

Grupp vasakpoolseid ja migratsiooni pooldavaid MTÜsid on pöördunud Euroopa Komisjoni poole nõudega peatada napilt kuu aja eest alanud piiritara ehitus Poola-Valgevene piiril. Nende väitel võib piiritara mõjutada negatiivselt ümbritsevat keskkonda.

MTÜ Granica Group teatas nädala alguses sotsiaalmeedias, et umbes 150 MTÜd on kutsunud ELi täidesaatvat võimu peatama 180 km pikkuse piiritara ehitust Poola idapiiril.

Poola otsustas alustada piiritara ehitust oktoobris, seda pärast mitmeid kuid kestnud migratsioonikriisi Valgevene piiril. Nüüd aga leiavad mitmed migratsiooni toetavad valitsusvälised organisatsioonid, et piiritara häirib piirkonna taime- ja loomaökoloogiat. Muret tuntakse Natura 2000 aladel olevate ökosüsteemide pärast, eriti aga UNESCO maailma looduspärandi nimistusse kuuluva Bialowieza metsa pärast, kus elavad ilvesed, Euroopa piisonid ja teised ohustatud liigid.

„Kutsume üles Euroopa Komisjoni, kes tegeleb EL-i aluslepingute ja seaduste järelevalvega, kiiresti tegutsema ja peatama tara ehituse, mis on vastuolus Euroopa inimõiguste põhimõtetega ning rikub ELi looduskaitseseadusi,“ kirjutas Augustyn Mikos ühendusest Workshop for All Beings. Tema sõnul on tara illegaalse migratsiooni peatamiseks ebatõhus vahend.

Intervjuus Polska Agencja Prasowale ütles Poola kliima- ja keskkonnaasjade aseminister Małgorzata Golińska, et ehkki piiritara mõjutab mingil määral ümbritseva ala keskkonda, on selle mõju siiski palju väiksem, kui illegaalsete migrantide poolt tekitatud kahju, nt puude maha võtmine ja prügist tekitatud pinnasereostus.

Poola piirivalve kõneisik Anna Michalska kinnitas, et kõik piiritara ehituse plaanimisega seotud osapooled tegutsevad eesmärgiga kahjustada ümbritsevat keskkonda võimalikult vähe. Ta lisas, et puid võetakse maha minimaalselt ja kinnitas, et piiritara ehitatakse juba olemasolevasse piirikoridori.

Hiljutiste arvamusküsitluste järgi toetab enamus poolakatest tara ehitust. IBRiSe poolt 2021. aasta oktoobris läbi viidud uuringu kohaselt toetab tara ehitust idapiirile 48% ja vastu on 43%. Rzeczpospolita poolt koostatud küsitlus näitas, et piiritara ehitust toetab 55% poolakatest. Tara peaks valmima 2022. aasta juuniks.

Allikas: European Conservative