Prantsuse valitsus võitleb “kollaste vestide” rahvaalgatuslike ettepanekutega

“Kollased vestid” on saanud Prantsusmaa ajaloo lehekülgedele.

Hiljutise raporti kohaselt on Prantsuse valitsus kuulanud pealt ja jälginud internetis vähemalt 150 kollaste vestide (Gilets Jaunes) aktivisti.

Breitbart kirjutab viitega Prantsuse poliitilisele nädalalehele Le Point, et Prantsusmaa salateenistus on hoolega tegelenud kollaste vestide jälgimisega ning kuulanud pealt paljude aktivistide telefone. Le Point’ väitel on jälgimise all 50 Pariisis tegutsevat aktivisti ja 100 mujal riigis tegutsevat kollast vesti.

Raport tuli avalikkuse ette ajal, mil kollaste vestide pühapäevased protestiüritused kestavad juba kolmeteistkümnendat nädalat järjest. Endiselt nõutakse president Emmanuel Macronilt muuhulgas rahvaalgatuslike siduvate referendumite sisseviimist, mis võimaldaks sarnaselt Šveitsi otsedemokraatia süsteemile kehtestada või muuta rahvahääletuse korras seadusi ja teha ka muudatusi põhiseaduses.

Rahvaalgatuslike siduvate referendumite põhimõte on prantslaste hulgas väga populaarne. Hiljutised küsitlused näitavad, et 77% vastanutest toetab seaduste kehtestamise õigust rahvahääletusega, 73% toetab seaduste vetostamist rahvahääletusega ja 68% võimalust korraldada hääletusi poliitikute tagasikutsumiseks.

Hiljuti on suurenenud ka politseipoolne vägivald protestijate vastu. Möödunud nädalal kaotas mitu meeleavaldajat politsei heidetud flash-ball-tüüpi lõhkekehade tõttu käe või silma.

Allikas: Breitbart

Refereeris Triin van Doorslaer

Kommentaarid