Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

President Trump lubas äärmusliku Antifa terroristide nimekirja panna

-
01.06.2020
Tules linnad on Antifa ja teiste terroristlike märatsejate käekiri.
© Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi sõnul kavatsevad Ühendriigid määratleda Antifa liikumise terrorirühmituseks, süüdistades seda osalt USA linnu tabanud vägivallalaines.

“Ameerika Ühendriigid määratlevad ANTIFA terroristlikuks organisatsiooniks,” teatas Trump pühapäeval Twitteris.

Samas on mitmed eksperdid tõdenud, et see oleks väga keeruline. Richmondi ülikooli õigusprofessor Carl Tobias ütles Forbesile, et “Ühendriikides ei ole ametiasutust, mis võiks määratleda USA seaduste kohaselt mingi kodumaise organisatsiooni terrorirühmituseks”. Rühma lõtv ja laialivalguv korraldus näib muutvat selle kandmise terroristide nimekirja keeruliseks.

President ja mõned tema tippnõunikud on süüdistanud Antifat ja teisi vasakäärmuslike ekstremistide rühmitusi politsei väärkohtlemiste vastu suunatud rahumeelsete meeleavalduste kaaperdamises.

Mustanahalise George Floydi videolindile salvestatud surm vahistamise ajal on vallandanud kümnetes linnades kohati vägivaldseks muutunud rahutusi.

Terves reas säutsudes õnnitles president samuti rahvuskaarti korra taastamise eest Minneapolises, kus intsident aset leidis.

“Antifa anarhistid, ühes teistega, vaigistati kiiresti. Linnapea pidanuks seda tegema juba esimesel päeval ja mingit muret poleks olnud!” kirjutas Trump Twitteris Minneapolise demokraadist meerile Jacob Freyle viidates.

Antifa – lühend antifašistlikust – on radikaalsete aktivistide salajane võrgustik, mis tegutseb mitmes riigis ja ilmus USA-s välja osana protestist 2017. aastal Virginia osariigis Charlottesville’is aset leidnud “rassistlike” meeleavalduste vastu.

Liikumisel ei teata olevat ametlikke liidreid. Selle liikmed, kes sageli on riietatud üleni musta, protesteerivad selle vastu, mida nemad fašismiks peavad. Nende sõnul on vägivaldne taktika vahel enesekaitseks õigustatud, kuid tavaliselt on antifad ise ründajad.

FBI märgib oma veebilehel, et kodumaised terrorirühmitused ärgitavad  “inimeste või nende vara vastu ebaseaduslikult vägivalda kasutama või sellega ähvardama”.

Sellise tegevusega soovitakse FBI sõnul väidetavalt  hirmutada või sundida valitsust, tsiviilelanikke või nende mis tahes segmenti edendama terroristide poliitilisi või sotsiaalseid eesmärke.

Veel ei ole selge, kes vastutab rahumeelsetena alanud meeleavalduste vägivaldseks rüüstamiseks muutumise eest. Justiitsminister William Barr jagab presidendi arusaama, et protestide ja vägivalla taga on vasakäärmuslased.

“Kahjuks on paljudes meie linnades aset leidva märatsemise tõttu paljude rahumeelsete protestijate hääled varastanud vägivaldsed, radikaalsed toimijad,” kirjutas ta ajalehes Independent. Barri hinnangul õhutavad vägivalda vasakäärmuslikud ja anarhistlikud rühmitused. (AFP-BNS-UU)