Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Putin lööb Läänelt Aafrikat üle

-
27.07.2023
Lõuna-Aafrika Vabariigi ja Venemaa presidendid Cyril Ramaphosa ja Vladimir Putin kinnitavad käepigistusega oma sõprust.
© Scanpix

Kui Eesti kaitseväelased veel Malis missioonil olid, hakkas sellesse riiki imbuma Vene eraarmee Wagner. Veel varem aga oli ta kanda kinnitanud islamistide vastu sõdivas Kesk-Aafrika Vabariigis. Venemaa võitleb Läänega ka Aafrikas ning Prantsusmaa taandumine oma endistest kolooniates näitab, et edukalt.

Ega selles midagi erilist olegi: Nõukogude Liidu aegadel olid Aafrikas läänemeelsed riigid ja olid nn sotsialismi valinud riigid, sealhulgas Angoola, Mosambiik, Kongo Rahvavabariik, Benin, Etioopia, Alžeeria, Ginea-Bissau ja mitmed teised. Moskvas oli tollal Lumumba-nimeline Ülikool, milles õpetati välja liidreid tollasele Aafrika sotsialismileerile.

Ilmselt on paljudel Aafrika riikidel meeles see, kuidas Moskva neid omal ajal poputas ja see paneb neid ka Putini-Venemaa poole vaatama. Muide, üks karm tõdemus tuli ühest 4×4 tiimi Aafrika-reisist – kuigi “sotsialistlikud” Aafrika maad jäid vaeseks, rajati seal siiski siiani hästi toimiv haridussüsteem, millega antakse suuremale osale lastest kirjaoskus. Näiteks Beninis käib koolis 90% lastest, naaberriigis Burkina Fasos aga umbes 10%.

Igatahes tundub, et “liberaalne demokraatia” koos oma vikerkaarelippudega ei tööta Aafrikas nii hästi kui Putini-Venemaa sealsete maade eliidi äraostmisele suunatud poliitika. Tugev roll selles on ka faktil, et enamikus Aafrika riikides on demokraatia näiline, “demokraatlikult” valitud riigipead muutuvad üliruttu diktaatoriteks, sõjaväelased korraldavad pidevalt riigipöördeid (värskelt Nigeris), arenguabi kaob väikesearvulise eliidi päratusse kurku jne – sellega ollakse lähedasemad pigem autokraatse Putiniga. Isegi Wagneri värbamise taga nähakse seda, et Aafrika liidrid on rohkem rahul nende põletatud maa taktikaga kui lääneriikide sõjalise abiga, kus igast tsiviilelaniku hukkumisest tekitatakse meedias skandaal, see aga paneb Lääne sõdureid väga vaoshoitult tegutsema.

BNS kirjutab: “Venemaa president Vladimir Putin võõrustab neljapäeval Peterburis Aafrika riigijuhte, kui Mustal mandril tuleb valmis olla Venemaa Musta mere teraviljatehingust lahkumise tagajärgedeks. Kuigi Putin on pärast täiemõõdulist sissetungi Ukrainasse rahvusvahelises isolatsioonis, on tal endiselt mitme Aafrika riigi toetus.

“On oluline, et viimastel aastatel on meie koostöö Aafrikaga jõudnud uuele tasemele. Me kavatseme seda edasi arendada,” märkis Putin kohtumise tervituskirjas.

Venemaa ja Aafrika tippkohtumisele neljapäeval ja reedel peaks osalema 17 Aafrika riigijuhti, teiste seas Lõuna Aafrika Vabariigi president Cyril Ramaphosa.”

Tundub, et olukorras, kus Venemaa takistab Ukraina vilja jõudmist sellest täiesti sõltuvasse Aafrikasse, loodavad sealsed riigid pigem Putinile kui lääneriikide hukkamõistule.

Piirkondlik liider Lõuna-Aafrika Vabariik on juba ammu saanud süüdistuse vene-meelsuses, koos venelaste ja hiinlastega on tehtud ka sõjaväeõppusi. Aafrika riike ei tundu Venemaa agressioon Ukraina vastu eriti kottivat, sest enamik Aafrika riike sõdib ka ise, kas siis kodumaiselt või naabrite vastu: Etioopia, Somaalia, Eritrea, Sudaan, Tšaad, Mali, Burkina Faso, Mosambiik, Kongo DV, Kesk-Aafrika, Liibüa jne. Aafrika liidrid ei näi hindavat ka Lääne demokraatiat ega arenguabi, mis pole neid kusagile viinud – küll aga hakatakse neile peale suruma “kliimavõitlust”.

Lühidalt: valdavalt ebademokraatlikule Aafrikale on ebademokraatlik Venemaa mõistetavam kui “demokraatlik” Lääs, kelle igasugune arenguabi seotakse kohe ja raudselt homoseksualismi legaliseerimise ja ülistamisega. Nii seadis USA selle aluseks Nigeeraile antavale sõjalisele abile islamirühmistuse Boko Haram vastu – ja seda ajal, mil ka Eestis võeti samal põhjusel kibekiirelt vastu rakendusaktideta kooseluseadus.

Venemaa Aafrika-lembusel on veel üks nüanss – kolumnist Ivan Makarov kirjutas hiljuti Vene ajakirjandusele tuginedes, et Vene teadlased on soovitanud tuua kiiresti langeva sündimusega Venemaale sisse aafriklasi ehk siis tegu on “tõuparandusega”, mis peaks tekitama “rašistliku” mõtlemisega šokolaadikarva venekeelsed lapsukesed. Venemaa aga mustanahalisi juba praegugi täis – ainult et neid ei poputata seal nii, nagu seda tehakse Läänes, mistõttu nood vahivad ikka Euroopa lihapottide poole.

Aafrika löövad Hiina ja Venemaa Läänelt ruttu üle – ja Euroopa saab endale vaid üle Vahemere ronivad parema elu otsijad.

Uued Uudised

Lisatud värske uudis kohtumiselt:

Aafrika riigid on huvitatud Venemaa kaugõhutõrjesüsteemi S-400 Triumf soetamisest, öeldi Interfaxile Venemaa sõjalis-tehnilise koostöö föderaalteenistuse pressiosakonnast.

“Nõudlus selle süsteemi järele on tingitud Aafrika riikide geograafilistest parameetritest, aga ka välisohtudest. Aafrika riikide huvi selle omandamiseks on olemas,” teatas teenistus seoses Venemaa-Aafrika foorumiga.