Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Rjabkov: kõnelused USA-ga olid rasked, pikad ja konkreetsed

-
10.01.2022
Sergei Rjabkov ja Wendy Sherman
© Scanpix

Genfis täna peetud Venemaa ja USA julgeolekukõnelused olid rasked, pikad ja konkreetsed, ütles Vene delegatsiooni juhtinud asevälisminister Sergei Rjabkov pärast kõneluste lõppu korraldatud pressikonverentsil.

Rjabkovi sõnul selgitas Venemaa USA-le põhjalikult, miks tema ettepanekud julgeolekutagatiste üle on hädavajalikud. Asevälisminister märkis, et USA ei püüdnud kõnelustel vältida tundlikke teemasid. Rjabkovi sõnul jäi talle mulje, et USA suhtub Venemaa ettepanekutesse tõsiselt, on neid põhjalikult uurinud. Ta lisas, et oli kinnitanud USA-le, et pole mingit põhjust karta olukorra eskaleerimust Ukraina teemal ning et Venemaal ei ole kavatsust Ukrainat rünnata.

Rjabkov ütles, et pärast kõnelusi Genfis ja Viinis saab selgeks, kas on alust teha Venemaa juhtkonnale ettepanekut jätkata USA-ga dialoogi julgeolekutagatiste üle. Venemaa kutsus USA-d näitama maksimaalset vastutustundlikkust ning mitte alahindama võimaliku vastasseisu ohtu.

“Me ei näe, et USA mõistaks, et Venemaa esitatud teemad on eluliselt tähtsad,” lausus Rjabkov. Ta rõhutas, et ei saa juttugi olla julgeolekutagatiste kõneluste pidamisest mitu kuud või aastat. Rjabkovi sõnul ei ole veel kooskõlastatud 12. jaanuarile plaanitud NATO-Vene nõukogu päevakorda.

Rjabkov ütles, et tasakaalu otsimine on võimalik, kuid on nõudmisi, millest Venemaa ei saa taganeda. Ta märkis, et Moskva on võtnud karmi hoiaku, kuid tegemist ei ole ultimaatumitega. Kui NATO ei taha Venemaale poole tee peale vastu tulla, oleks see suur viga ja kaotus Euroopa julgeolekule, ütles Rjabkov pärast kõnelusi.

Ta rõhutas, et Ukraina ja Gruusia NATO-sse mittevastuvõtmise teema on Venemaa jaoks riikliku julgeoleku küsimus. Kõnelused kesk- ja lühimaarakettide üle USA-ga sõltuvad teistest teemadest, lisas ta. Uus julgeolekukohtumine USA-ga, kui selles kokku lepitakse, võib aset leida lähiajal, märkis Rjabkov.

BNS