Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Rootsi arstid ja teadlased: oleme näide sellest, kuidas surmava viirusega ümber käia ei tohiks

-
30.07.2020
Mask
© Uued Uudised

25 Rootsi arsti ja teadlast tegid avaliku pöördumise seoses Rootsi COVID-19 strateegiaga ja sealse olukorraga. Alljärgnevalt on toodud kokkuvõte nende pöördumisest.

COVID-19 leviku takistamiseks otsustasid paljud riigid kehtestada karantiini ja sulgeda piirid. Rootsi seda teed ei läinud. Sealset nn pehmet lähenemist koroonapandeemiale on nimetatud liberaalseks ja näiteks USA-s on paljud koroonapiirangute vastu protestijad kasutanud plakateid kirjaga „Be Like Sweden“ ehk „Ole nagu Rootsi“. Ent tõsiasi on see, et leebemad meetmed on toonud igal pool kaasa haigestumiste ja surmade kasvu.

Rootsi terviseameti motiivid ongi jäänud arusaamatuks. Ka mõned teised riigid kasutasid algselt sarnast karjaimmuunsuse strateegiat, ent loobusid sellest peagi. Rootsi jäi endale kindlaks. Nn karjaimmuunsuse tekitamist ei ole küll ametlikult Rootsi terviseameti eesmärgina nimetatud, kuid amet on väitnud, et immuunsuse tekkimine võib aidata kaasa viiruse leviku vähenemisele.

Testimise vajadust eitati Rootsis tükk aega, terviseamet keeldus tunnistamast viiruse sümptomiteta levikut, nakatunud inimestega samas leibkonnas elavatel liikmetel soovitati käia edasi tööl ja koolis ning siiani ei soovitata kanda maske.

Rootsi ametivõimude eesmärk oli algusest peale ainult epideemia aeglustamine, et mitte koormata üle tervishoiusüsteemi. Paraku ei ole Rootsi strateegia osutunud kuigi edukaks. Antikehi omavaid rootslasi on eeldatavalt alla 10%, surmade arv aga väga suur.

Rootsis on surnud koroonaviirusesse rohkem inimesi kui USA-s: 564 surma miljoni inimese kohta Rootsis, samas kui Ameerikas oli 27. juuli seisuga 444 surma miljoni inimese kohta. Rootsi surmade arv on ka ligi viis korda suurem kui teistes Põhjamaa riikides kokku, kuid oma strateegiat nad endiselt muuta ei soovi.

On võimalik, et terviseamet tegelikult tõesti uskus Rootsi meetodi efektiivsusesse ja sellesse, et karantiini kehtestanud riikidel läheb veel halvemini. Ehk oli just see ja mitte karjaimmuunsus põhjuseks, miks oma strateegia küljes nii kiivalt kinni on oldud. Või siis hoopis tahtmatus tunnistada alguses tehtud vigu ja võtta endale vastutus tuhandete mõttetute surmade eest. Nii või teisiti, tulemused on üheselt mõistetavad.

Me usume, et Rootsit võib küll kasutada näidisena, kuid mitte nii, nagu seda esialgu plaaniti. Selle asemel võib Rootsi olla kontrollriigiks ja vastata sellistele küsimustele nagu, kui efektiivsed on olnud vabatahtlik distantseerumine ja Rootsi leebed meetmed võrreldes karantiinis olnud riikidega.

Rootsi strateegia on toonud kaasa surma, leina ja kannatust. Lisaks puuduvad igasugused viited sellele, et Rootsi majandus on tingimata paremas seisus kui teistes riikides. Ning hetkel võib Rootsit tuua näiteks kogu maailmale selle kohta, kuidas surmava viirusega ümber käia ei tohiks.

Allikas: Yahoo News