Rootsi kasvatab uusi muidusööjaid, makstes kinni sõdiva Somaalia võlad

Maailm,
©AFP/Scanpix
Somaaliast tulevad peamiselt teated suurtest ja purustavatest terrorirünnakutest.

Eelmisel nädalal kiitis parlament heaks Rootsi keskpanga esialgse otsuse osaleda Somaalia võlakergenduses. Kõik parteid, välja arvatud Rootsi Demokraadid, hääletasid ettepaneku poolt.

See tähendab 21 miljoni Rootsi krooni ehk umbes 2 miljonit euro tasumist, kuid otsus on alles IMF-i projekti algus Somaalia vabastamiseks tema vanadest võlgadest, millega tahetakse riik jälle krediidivõimeliseks muuta.

Riksbanki raporti kohaselt saab Rahvusvaheline Valuutafond võlgade mahakandmise üle otsustada ainult liikmesriikide loal. Sel eesmärgil saab kasutada riikide IMFi kontode eraldisi, mis Rootsis ulatuvad veidi alla 170 miljoni Rootsi krooni.

Somaalia pole IMF-i suunal olnud pikki aegu krediidivõimeline – riik pole oma võlga 30 aastat tasunud. Tänu sellele kinnimaksmise protseduurile aga antakse Somaaliale järgnevalt võlgnevus suures osas andeks, millega ta saab võlgade 100% -lise kustutamise, muutudes jällegi vähemalt IMF-i jaoks krediidivõimeliseks. Võlahalduse osas on olukord sarnane ka Sudaanis ja Eritreas.

Riksbanki raportis öeldakse, et Somaalia on näidanud üles suurt tahet teha koostööd IMF-iga. Riik on lubanud tugevdada oma maksusüsteemi, parandada finantsaruandlust, võidelda rahapesu ja terrorismi rahastamisega ning tugevdada kontrolli ja tõhusust avalikus sektoris.

Somaalia välisvõlgade saldo on eri hinnangute järgi 3000-4600 miljonit dollarit. Need summad ei tundu iseenesest suured, kuid 3000 miljonit on umbes 40 protsenti riigi sisemajanduse kogutoodangust välisvaluutas. Võla suhe ekspordituluga aastas on eri hinnangute järgi 3,6:1 kuni 4,8:1.

Koos Maailmapangaga on IMF üks Somaalia suurimaid võlausaldajaid. IMF-i osa moodustab umbes kümnendiku riigi välisvõlast ehk veidi üle 300 miljoni dollari. Kahe- ja mitmepoolsed rahastajad moodustavad võlausaldajatest umbes poole, sealhulgas ka Pariisi klubi. Eraldi tähelepanuväärsed laenuandjad on Araabia Ühendemiraadid, Kuveit, Saudi Araabia ja Iraak. Koguvõla hinnangutes on siiski suur erinevus.

Allikad: Riksdagen, Erlassjahr.de, kansalainen.fi.

Toimetuselt: mängud Somaalia krediidivõimelisuse ümber muudab absurdseks see, et kodusõjas vaevlevas riigis puudub tugev keskvõim ja maa eri piirkondades eksisteerib veel neli ennast iseseisvaks pidavat riiki, kusjuures endise Briti Somaalia alusel loodud Somaalimaa on neist kõigist kõige elujõulisem. Keskvõimu vastu tegutseb tugev islamiäärmuslaste rühmitus Al-Shabaab, mis korraldab alatasa suuri terrorirünnakuid Muqdisho keskvõimu, välismaalaste ja rahuvalvajate vastu.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused