Rootsi laiendab „paremäärmusluse“ mõistet ja suleb džihadiste nähes silmad

Maailm,
©Scanpix
Kolme aasta eest Stockholmis.

7. aprillil oli Rootsis kurb tähtpäev. Kolm aastat tagasi, 7. aprillil 2017 toimus nimelt Stockholmi kesklinnas viie inimese surmaga lõppenud džihaaditerroristi korraldatud rünnak. Rootsi politsei peab aga riigile suurimaks ohuks hoopis paremäärmuslust.

2017. aasta 7. aprillil sõitis Usbekistanist pärit asüülitaotleja Rakhmat Akilov varastatud rekaga Stockholmi ühel rahvarohkel kaubatänaval rahva hulka. Surma sai viis inimest, nende hulgas ka 11-aastane tüdruk, lisaks said kümned inimesed vigastada, mõned neist tõsiselt. Hiljem selgus, et Akilovil olid sidemed ISISe ja teiste islamiäärmuslaste rühmitustega ja ta mõisteti süüdi terrorismis.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kui aga Rootsi kaitsepolitseilt hiljuti küsiti, millised on riiki ähvardavad peamised ohud praegu, hoiatas terrorismivastase võitluse osakonna juht Fredrik Hällström hoopis paremäärmuslaste eest. Rootsi TV4-le antud intervjuus väitis Hällström, et islamistid ja parempoolsed on üksteisest eristamatud ja kujutavad endast Rootsi ühiskonnale täpselt ühesugust riski. Ta lisas, et parempropagandat tehakse üha rohkem ja ka see on tema sõnul sarnane ISISe tegevusele.

Rootsi kaitsepolitsei avaldas hiljuti ka raporti, milles väitis, et Rootsis on islamistide poolne oht vähenemas, kuid tõusuteel on paremäärmuslusest tulenev oht. Politsei andis hiljuti välja ka uued juhised, kus on laiendatud paremäärmusluse definitsiooni ja nüüdsest sisaldab see rahvuslust, LGBT-vastast aktivismi ja feminismivastasust. Raporti kohaselt tuleb piirata internetis selliste ideede levitamist ühiskonnas.

Rootsi kaitsepolitsei andmetel elas 2017. aastal Rootsis umbes 2000 islamiäärmuslast. Samuti on Rootsist pärit ligi 300 ISISe võitlejat, kellest umbes pooled on nüüdseks Rootsi naasnud ja vaid väga vähestele neist on määratud kriminaalkaristus.

Allikas: Voice of Europe

8 commentsOn Rootsi laiendab „paremäärmusluse“ mõistet ja suleb džihadiste nähes silmad

 • Avatar

  Rootsi on ehe näide sellest kuidas riigiaparaat on mehitatud inimestega kes oma võimu ära kasutades riigi põlisrahva kallal varjamatult genotsiidi toime panevad. Rootsit võib täiesti julgelt nimetada paariariigiks, kahjuks ei ole kellegi poliitikutest niipalju mune, et seda teha.

 • Avatar
  Küsimus UU-le

  ”Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.”———–miks siis kommentaarid ei ilmu ja kaovad järjekindlalt??

  • Jüri Kukk

   Uued Uudised hindavad sõnavabadust, kuid samas ei taha me, et siinses kommentaariumis sõnavabaduse sildi all lausa kõike, mis suhu tuleb, välja öeldakse ja emotsioone maha laaditakse. Me palume rohkem konstruktiivsust ja vähem mõttetuid kommentaare. Me kõrvaldame tahtlikuid solvamisi – kui inimene nimetab siin EKRE poliitikut füüreriks või osatab tema vanust, põhjendamata, miks ta nii arvab, siis kommentaari me mõistagi kõrvaldame. EKRE-t võib kritiseerida, kuid koos põhjendustega, miks nii arvatakse, isiklikud solvamised võib välja elada näiteks Delfis, nemad oleks selle üle õnnelikud. Lisaks ei maksa unustada, et UU on rahvuskonservatiivne portaal ja meile vastupidiseid maailmavaateid me oma raha eest kajastama ei hakka.Täiendavalt – Uutel Uudistel pole 24/7 moderaatorit, kuid ükski kommentaar ei ilmu ilma üle vaatamata. Seega avaldatakse näiteks hilisõhtused kommentaarid järgmisel päeval. Ka meie soovime puhata.

  • Avatar
   Täpsustuseks

   Eriti prl Ahvanussjeva argumentatsiooni läbitöötamine on nõudnud meilt ebainimlikku pingutust. Aga siiamaani kõik klapib õnneks 🙂

   • Jüri Kukk

    See isik ja Alexey Uute Uudiste kodulehel ei tegutse, Facebooki süsteemi vastu oleme ka meie võimetud, vähemalt Alexey osas proovisime kõik blokeeringud järgi, mingil moel, läbi levitamise suudab ta tegutseda. Ja palun lõpetada pidev süüdistamine, meie üliväike meeskond tegutseb oma võimaluste piires, meil ei ole suurt toimetust ega piiramatuid võimalusi netisaastaga võidelda, meie põhirõhk on uudiste ja kaastööde avaldamisel.

   • Avatar
    Olgu. Hästi.

    Lihtsalt see küsimus jäi Teie vastuse peale õhku. Parem on, kui kõigil on pilt selge, mis toimub. Jõudu!

 • Avatar

  Veel 30-40 a tagasi ei oleks midagi sellist osanud unes ka näha, millise rahvusliku hullumeelsuseni on Rootsi tänaseks jõudnud. —Aga see on evolutsioon, inimeste puhul tähendab see osade rahvuste kadumist planeedilt varem, kui teiste puhul.

 • Avatar

  Vähe sellest! Rootsi finantseerib ka ISIS-äärmuslaste spordiharrastust, sport on ju samuti immigrandi võetamatu õigus.
  Igaks juhuks märgin, et nad valivad laskespordi…
  Rootsi on muutunud täiesti mõistetamatuks riigiks.

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused